top of page
Writer's pictureMgr. Helena Musalová

VIDEO S ministrom školstva o údajnej segregácii v Podsadku

Na nedávnom stretnutí ministra školstva SR Tomáša Druckera s tunajšou samosprávou sa rozoberala aj problematika súdnej žaloby vo veci údajnej segregácie žiakov z Podsadku.


Už deväť rokov trvá súdny spor žalobcu z košickej mimovládnej organizácie Poradňa pre občianske a ľudské práva, a žalovaných z Ministerstva školstva SR a Mesta Stará Ľubovňa.

Na stretnutí s ministrom školstva bola prítomná aj riaditeľka ZŠ v Podsadku Viera Kičurová (v strede). Tlmočila tak priamo k vládnej moci situáciu vo vzdelávaní žiakov mestskej časti Podsadek i ďalším potrebám. Škola funguje v dvojzmennej prevádzke, čo nie je dobré hlavne pre žiakov.

Aj keď sa 7. mája tohto roku tunajšia samospráva potešila, pretože po tom, keď Najvyšší súd SR v roku 2022 rozhodol, že dochádza k diskriminácii detí zo znevýhodnenej komunity v etnicky homogénnej škole, Mestský súd Bratislava IV žalobu zamietol. Mimovládka sa však odvolala a žaloba na SR sa ocitla až na súdnom európskom dvore.


ŠTÁT I MESTO SA BRÁNIA

„S ministerstvom školstva sme prakticky na jednej lodi, pretože je žalované v prvom rade. A témou stretnutia boli finančné prostriedky z Plánu obnovy a tiež desegregačné plány. Ale treba podotknúť, že to nie je jediný prípad v rámci Slovenska. Veríme, že to nedopadne zle,“ poznamenal k téme primátor mesta Ľuboš Tomko. Ako dodal, samospráva má stále za to, že rozhodne modulovou prístavbou k základnej škole v roku 2015, nedošlo k segregácii žiakov. „Zodpovednosť za dieťa nemá ani minister, ani primátor, riaditeľka školy, ale rodič. A ten rozhoduje o svojom dieťati,“ zdôraznil primátor mesta, ktoré má v školách vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti v meste aj deti z Podsadku. Je to však len malé percento, keďže rodičom z mestskej časti Podsadek vyhovuje blízkosť školy.

ČO BUDE S MATERSKOU ŠKOLOU?

Keďže Stará Ľubovňa už dlhodobo uvažuje o potrebe vybudovania Materskej školy v Podsadku, na mieste sú, logicky, obavy. „Nemusí tu byť ten istý problém segregácie, aj keď Stará Ľubovňa v rámci inej lokality pracuje na tom, aby z Plánu obnovy a odolnosti sa budovala materská škola, ale debatovali sme aj o materskej škole mimo Podsadku. Povedzme, dve triedy od budúceho alebo tohto septembra. Tak bude mať každé dieťa nárok od štyroch rokov na miesto v škôlke a od 1. januára 2025 už od troch rokov,“ vyjadril sa k téme Tomáš Drucker, minister školstva SR. Ako dodal, štát tu preberá na seba financovanie od januára, t.z. nebude to platiť samospráva.

„Materskú školu plánujeme dlhodobo, sme opatrní, lebo je základná povinnosť vzdelávať 5-ročné deti, ale nie je zákonný nárok na 3 a 4-ročné deti. Nemáme ani jednu nevybavenú žiadosť, to znamená, ten záujem nie je. Ale na druhej strane, ak chodia do škôlky deti od troch rokov, majú úplne inú štartovaciu čiaru a pozíciu, keď začnú chodiť do škôlky v piatom veku životu,“ doplnil primátor mesta Stará Ľubovňa, ktoré má eminentný záujem na tom, aby deti z Podsadku chodili do školy a napredovali. Napokon o mnohých talentovaných žiakoch z tejto lokality svedčia viaceré úspechy vo vzdelávacej i mimoškolskej činnosti foto: ĽMS

Poznm.: Materiál bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách 26, 3. júl 2024

Comments


bottom of page