top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

S Jakubom Šľachtovským nielen o úspešných olympiádach


Štvrták z bilingválnej triedy Jakub Šľachtovský je už známy. Každoročne sa zúčastňuje mnohých súťaží a vždy si domov odnesie medailu. Minulý rok získal na celoslovenskom kole z olympiády v angličtine 2. miesto a rok predtým v nemčine rovnako druhé. Súťaží aj so španielčinou, slovenským jazykom alebo s matematikou. V celoslovenskom testovaní Expert Geniality show so stovkami súpermi sa umiestnil na druhej priečke. Keď sa pripravuje na olympiády, chce to spraviť najlepšie ako vie, a ak to nebude stačiť na umiestnenie, tak svet sa podľa neho isto nezrúti…


Telefonáty s kamarátmi v zahraničí S nemčinou mal skúsenosti už odmala. Ani si to neuvedomoval, ale základné frázy sa naučil pri rozprávkach a filmoch. „Pamätám si, že sme s mamkou sedeli v čakárni a jeden ujo hovoril do mobilu po nemecky. Fascinovalo ma to a mamy som sa spýtal, či by som sa s ním nemohol ísť porozprávať.“ Angličtine a španielčine sa aktívnejšie začal venovať až v škole. „Jazyky mi umožňujú dohovoriť sa s hocikým. Viem sa vcítiť do iných ľudí, všímam si, aké slová používajú, frázy,… je to taký malý náhľad do ich kultúry.“ S prípravou na olympiády mu pomáhajú hlavne učitelia, ale podľa Jakuba sa jazyk nedá naučiť z učebnice. „Človek potrebuje niekoho, s kým by sa v danom jazyku mohol porozprávať.“ Priateľov si našiel v rôznych štátoch, ale, ako sám hovorí, trochu mu to narúša spánkový režim. „Niekedy čakám dlho do noci na známych z Ameriky, keďže je tam výrazný časový posun, až šesť hodín.“

Matematika ho naučila viac o živote Jakub ovládal plynule minimálne štyri jazyky (s českým až päť) a doslova žije príslovím Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom. „Akosi prirodzene sa správam ináč podľa toho, aký jazyk používam. To, čo mám zábrany povedať v slovenčine, poviem bez problémov v angličtine,“ vysvetlí. V budúcnosti by sa chcel zlepšiť v španielčine, ale zaujali ho aj ázijské jazyky. Je však úspešný aj v prírodovedeckých súťažiach, najmä matematike. „Matematika je precízna, viem si tam všetko overiť, je založená na faktoch. To sa mi na nej páči,“ povie Jakub a prizná, že vždy bol zvedavý ako veci fungujú a matematika mu to umožnila pochopiť. „Celkovo ma naučila viac aj o živote.“ Okrem informatiky pôjde maturovať práve z matematiky.


Ako žijú študenti v karanténe? Okrem toho, že Jakub povyhráva všetko, na čo pozrie, vyniká aj vďaka svojim školským výsledkom. Je čistý jednotkár. „So žiakom sa to tiahne. Keď dostanem horšiu známku, zrazu to všetci riešia, čo sa stalo a či náhodou nie je písomka zlá.“ Školský systém nie je podľa neho pripravený najlepšie. Známkovanie je zbytočne stresujúce a náročné. „Žiak sa musí nájsť v piatich číslach. Privítal by som buď percentá, alebo slovné hodnotenie.“ Online vyučovanie mu vyhovuje o niečo viac. „Konečne mám normálny, resp. pravidelný spánkový režim,“ prizná s úsmevom. Aj keď mu chýba osobný kontakt, online škola dáva priestor každému ísť vlastným tempom. Aj v karanténe vidí svetlé miesta. Keďže s priateľmi veľa komunikuje cez internet, zákaz vychádzania mu prišiel vhod. „Každý sedí za počítačom. Môj sociálny život prekvitá,“ prizná Jakub i to, že školu berie ako povinnosť a snaží sa ju zvládnuť čo najlepšie. Výšku si ešte nevybral, ale minulý rok ho prekvapil list, ktorý rozhodovanie môže uľahčiť. Z technickej školy v Bratislave mu poštou prišlo vyhlásenie, že na základe jeho úspechov je automaticky prijatý na ich školu. „Som vďačný, ale poslali mi ho trochu skoro. Ešte rok budem na strednej,“ dopovie skromne.

Váži si aj drobné úspechy v živote A čo je Jakubovou najväčšou výhrou po všetkých úspechoch? Sústredí sa skôr na malé potešenia, napríklad, keď skončí ročník, keď ho prejde choroba, keď ráno vstane, keď… Nič preňho nie je samozrejmosťou. Sám seba by opísal ako lenivejšieho jedinca, ktorý si veci necháva na poslednú chvíľu. „Aby som nebol celý čas len negatívny, tak jedna z mojich dobrých vlastností je komunikatívnosť.“ Rád číta a posledné roky skúšal aj písať príbehy alebo básne. Pomáha mu to vraj spoznávať sa. Ani vedecká duša sa v ňom nezaprie. Veľa času trávi hľadaním rôznych štúdií. Nemožno zabudnúť na počítačové hry a informatiku, ale tiež sa rád rozpráva (ale nie s hocikým). Aj keď sa môže zdať, že je vynikajúci vo všetkom, nie je to vraj celkom pravda. Úplne nepoužiteľný by bol podľa neho v každej manuálnej práci. „Keď musím niečo odniesť, rozbijem to, aj všetko naokolo,“ kriticky prezrádza. Aj keď je každý výnimočný svojím vlastným spôsobom, Jakub je so svojimi proporciami unikát ešte v niečom: „ Nikto nemá také nízke BMI ako ja,“ dopovie nadaný študent s jemu svojským humorom. Barbora Langová, foto archív J.Š.


Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 23 (16. jún 2020)

Comments


bottom of page