top of page
  • Writer's picturePhDr. Eva Halamová

Rudolf Schuster v Ružbachoch

Updated: Jul 22, 2020


krst-knihy-vysne-ruzbachy2

Pred pár dňami zažili Kúpele Vyšné Ružbachy vzácnu návštevu z Košíc. Svojou prítomnosťou Biely dom poctil Rudolf Schuster, ktorý bol prezidentom SR v rokoch 1999 – 2004. Málokto však možno o ňom vie, že je to aj významný prozaik, dramatik a scenárista.


A práve to bol dôvod, pre ktorý navštívil 23. augusta Vyšné Ružbachy. Konala sa tam totiž prezentácia najnovšej knihy jeho dlhoročného kamaráta a spolužiaka zo školských čias Františka Šťastného. Na svojom konte má viacero titulov z histórie, tentoraz však prichádza s niečím úplne iným. Dej knihy s názvom Za teplom a morom na Martinik nás zavedie k mladomanželom, ktorí sa za dobrodružstvom a teplom odsťahovali na karibský ostrov Martinik. „Stretol som sa s nimi

krst-knihy-vysne-ruzbachy1

na rozlúčkovej oslave pred cestou a povedal som si, že to je dobrý námet na knihu. Potom sme sa ešte niekoľkokrát stretli a keď odišli, komunikovali sme cez internet, a tak som zbieral do mojej knihy od nich informácie,“ prezradil spisovateľ z Prešova, ktorý ako vraví, bude písať dovtedy, kým budú ľudia jeho knihy čítať. „Najprv pár mesiacov rozmýšľam a skladám scenár, potom začínam zbierať informácie, buď z internetu alebo od ľudí, a až tak začnem písať knihu. Toto trvá tak 4 – 5 mesiacov, ďalšie zhruba dva mesiace nasleduje jazyková a gramatická úprava, s ktorou mi pomáha manželka,“ nechal sa počuť F. Šťastný.


Nerozluční priatelia „Pamätám si na školské časy, keď sme boli vždy spolu a niečo vymýšľali. Som rád, že aj teraz sa stretávame a venujeme sa tomu, čo nás baví. Napríklad aj písaniu. Chcel by so mnou súperiť, ale mňa už asi nedobehne,“ zasmial sa Rudolf Schuster, mimochodom autor asi 50-tky kníh od detektívok, cez romány až po cestopisy. „Keď sa vyberiem do zahraničia, vždy je z toho kniha s fotografiami a o Brazílii sme natočili aj dokumentárny film. Túto krajinu som navštívil niekoľkokrát a úplne som si ju zamiloval. Naposledy som tam bol pred dvoma rokmi s vnučkou,“ vyznal sa bývalý prezident, ktorého lákajú práve takéto nebezpečné a náročné cesty. Aj o tom, ale najmä o spoločných zážitkoch nerozlučných kamarátov, dnes už pánov po 80-tke, si mohli vypočuť tí, ktorí prišli na besedu so spisovateľmi do Bieleho domu vo Vyšných Ružbachoch. „Nepamätám sa, že by sme u nás uvádzali do života alebo krstili nejakú knihu. Bolo nám tak veľkou cťou, že sme tak mohli urobiť a to aj s pánom Schusterom. Ak by nás niekto s niečím podobným oslovil, neváhali by sme ani minútu,“ doplnila riaditeľka obchodu a marketingu Kúpeľov Martina Konrádyová. A prečo si vlastne Prešovčan vybral na prezentáciu svojej novej knihy práve náš kraj? Vraj tu žijú perfektní ľudia a miluje naše prostredie a prírodu.

krst-knihy-vysne-ruzbachy

Keď sa chce, všetko sa dá. Aj písať knihy po osemdesiatke. Dôkazom sú Rudolf Schuster (vľavo) a jeho kamarát František Šťastný (vpravo).


Comments


bottom of page