Dizajnérka Annamária Mikulik pôsobí na medzinárodnej scéne súčasného dizajnu. Na svetovom festivale u nás mala dôležitú úlohu, ale tiež zaujala gitaristu legendárnej kapely Queen.
Annamária vytvára minimalistické šperky, ktoré prezentuje nielen na domácich, ale aj na zahraničných výstavách. Ústrednou témou jej výroby sú udržateľnosť a ekológia. Umelkyňa v minulosti dizajnovala viacero ocenení aj pre známe osobnosti a ináč tomu nebolo ani teraz. Viac nám priblížila v rozhovore.
Festival v Bratislave Starmus zaujal mnohých, nielen na Slovensku. Zvlášť Staroľubovňanov interesovala vaša spolupráca s jeho zakladateľom a tiež prezenty z vašej produkcie. Priblížte nám, čo ste im venovali.
- V rámci festivalu som pre jedného z jeho zakladateľov Briana Maya - astrofyzika a gitaristu skupiny Queen vytvorila liate strieborné manžetové gombíky inšpirované čiernou hĺbkou vesmíru. Témou 7. ročníka festivalu bola budúcnosť našej planéty. Prednášky sa venovali témam na hranici nášho poznania v astrofyzike, informatike, neurovede, mikrobiológii, biochémii a pod. Toto osobné stretnutie bolo milé a nezabudnuteľné. Brian May ma spontánne objal, čo ma naozaj príjemne prekvapilo. Hudobník Jean Michel Jarré, ktorý bol prítomný na oficiálnych častiach festivalu, dostal podlhovasté manžetové gombíky pripomínajúce svetelný lúč. Obidvaja sa intenzívne zaujímali o koncepty šperkov a úprimne sa darom potešili.
Boli ste aj súčasťou poroty, ako ste sa k tomu dostali?
- Súčasťou festivalu Starmus bola aj súťaž pre základné a stredné školy popularizujúca vedu a umenie. Študenti súťažili vo vedeckom a výtvarnom spracovaní ekologického problému v ich okolí. Pracovali pomocou špecifického postupu PBL (project based learning), ktorý rozvíjal celkové zručnosti ako kritické myslenie, spolupráca, kreativita a komunikačné schopnosti.
V porote sme boli vybraní ako kolektív z pedagogickej, vedeckej a výtvarnej sféry. Ja som zastupovala výtvarnú časť. Vybrali ma práve preto, lebo som v minulosti vytvorila pár diel prepájajúcich vedu a umenie.
Pre koho ešte putovali ocenenia z vašej produkcie?
- V rámci festivalu boli odovzdávané aj brošne pre laureátov Eset science award. Napríklad pri tomto projekte som mala za úlohu vytvoriť šperk z loga Alumni klubu Eset science award. Toto konkrétne logo pôsobí ako molekula vytvárajúca písmeno A. Zhmotnením návrhu tohto loga som vytvorila brošňu, ktorá v priestore pôsobí ako abstraktný tvar. Iba pod špecifickým uhlom sa písmeno A zobrazí. Koncept spočíval v tom, že aj veda sa nám odhaľuje, iba ak jej kladieme správne otázky a skúmame ju zo správneho uhla pohľadu.
Mnohí výnimoční svetoví vedci majú v rukách vaše dielo. Kto sa môže kúskom z vašej tvorby pochváliť? Je to veľká prestíž aj pre Starú Ľubovňu. Čo to ale osobne pre vás znamená?
- Držiteľmi mojej umeleckej tvorby sú laureáti Nobelovej ceny - Michel Mayor zo Švajčiarska - objaviteľ prvej planéty mimo slnečnej sústavy či Kip Thorn - americký astrofyzik, režisér filmu Interstellar, vedec, ktorý rozšíril Einsteinovu teóriu relativity a potvrdil, že gravitácia je silou, ktorá dokáže prechádzať dimenziami. Bol dlhoročným priateľom a kolegom významného vedca Stephena Hawkinga, prezidenti a celosvetovo uznávaní vedci a diplomati. Práve pre Kipa Thorna som na základe spolupráce s firmou Eset vytvorila v rámci Eset science award dielo, ktoré prepája vedu s umením - žiariace objekty. Boli to ležaté vázy vytvorené z uránového skla akoby popierajúce základné princípy gravitácie. Na vysvetlenie dodám, že sklo musí obsahovať iba dve percentá uránu, aby nestratilo svoje špecifické vlastnosti - svietivosť. Pod určitou vlnovou dĺžkou UVA lúčov dokáže žiariť. Inšpirovala som sa optikou, fyzikou, chémiou a astronómiou. Dielo má v sebe punc nebezpečenstva. Je mierne rádioaktívne, ale iba zanedbateľné. Každodenne sme vystavovaní oveľa väčšiemu kozmickému žiareniu z vesmíru. Vyrábajú ho iba na dvoch miestach na svete. V Čechách a v USA. Teší ma, že prostredníctvom svojej práce pomáham klientom komunikovať témy z rôznorodých oblastí a sfér. Páči sa mi, že umenie je cestou, ktorá prepája mnohé disciplíny.
Už len z tohto krátkeho vysvetlenia je zrejmé, že nadizajnovať takéto ocenenia si vyžaduje obrovské množstvo práce a prípravy... Nehovoriac o talente.
- Väčšinou takýto proces trvá okolo pol roka, roka. Začína od zadania, cez rešerš, výber konceptu, vytvorenia vizualizácií, prototypov, výroby, balenia a dotiahnutie posledných detailov. Každý projekt má svoje špecifiká a kritériá. Na základe nich sa vyberá materiál, účel, veľkosť a pod. Každý takýto projekt je výzvou, ktorá mi otvára nové možnosti, či už ide o hľadanie nových technických riešení alebo skúmanie nových materiálov.
PRESTÍŽNY FESTIVAL STARMUS
Starmus je prestížnym festivalom, za ktorým stoja astrofyzik Garik Israelian a gitarista legendárnej skupiny Queen, Brian May, ktorý má doktorát z astrofyziky. Pri popularizácii vedy prepájajú najbystrejšie mysle vedcov s najtalentovanejšími umelcami. Ústrednou témou 7. ročníka bola budúcnosť našej planéty. Počas štyroch dní exkluzívnych prednášok sa stretlo množstvo laureátov Nobelovej ceny, špičkoví astronauti a uznávané osobnosti. Program odštartovali veľkolepým koncertom pri výstavisku Incheba v nedeľu večer, kde hlavnou hviezdou bol jeden z najväčších priekopníkov elektronickej hudby - francúzsky hudobník a skladateľ Jean Michel Jarré. Ten pre desaťtisíce návštevníkov pripravil neopakovateľnú šou Most z budúcnosti za pomoci laserov, dronov či umelej inteligencie a spolu s ním vystúpil aj B. May, ktorý predviedol svoje umenie hry na gitare.
Držiteľ Nobelovej ceny Michael Mayor a Annamária MIkulík.
Dar pre prezidentku SR Zuzanu Čaputovú.
Objekty z uránového skla.
Brošne pre alumni klub.
foto: archív A.M.
(Pozn.: Materiál bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 21, 29. máj 2024)
Comentarios