top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

Rezorty horskej cyklistiky sa stali rajom pre nadšencov!


Čaro severného Spiša a Pienin objavuje stále viac cyklistických nadšencov. Svoje si tu nájdu aj v čase protipandemických opatrení. Veľkým lákadlom sú najmä tunajšie singletraily. Udržiavané strmé výstupy na vrchol a následné zjazdy z kopcov pri Starej Ľubovni a dedinke Lechnica vybudovali dobrovoľníci uprostred rozprávkovej scenérie a dnes patria k najvychytenejším rezortom na Slovensku.

Práve sever Slovenska je v jesennom období dokonalým miestom na trávenie voľného času. Aj v čase protipandemických opatrení si s dávkou obozretnosti môžu tunajšiu prírodu užiť rekreační cyklisti, vrátane rodín s deťmi. „Máme viac, než dvesto kilometrov značených cyklistických trás. Ide o cyklochodníky s asfaltovým povrchom, ale aj o horské trasy, takzvané singletraily. V lesoch nad Ľubovnianskym hradom sa nachádza singletrailový rezort Cyklostopy tvorený z ôsmich trailov s viac, než 12 kilometrami horských trás. V Lechnici v Pieninách sa zas nachádza najväčšia cyklistická sieť horských trás v dĺžke 15 kilometrov, je tvorená z troch tratí rôznej dĺžky a náročnosti. Okruhy dvoch z nich s názvom Griftfof (9 kilometrov) a Špica (5 kilometrov) sú rodinného typu s nádhernými výhľadmi na Tri koruny, Haligovské skaly či Belianske Tatry,“ priblížil Jakub Ondrej, výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Severný Spiš – Pieniny.

Pieniny ponúkajú 20 kilometrov O vybudovanie horských ciest s poriadnou dávkou kyslíka v nádhernom lese Pieninského národného parku pri Lechnici sa pred pár rokmi pričinili tunajší nadšenci. Prvé trasy začali vznikať od roku 2016 a dnes sú vyhľadávaným miestom. „Ak chce niekto absolvovať všetky trate, tak s prejazdom po lesných cestách, od štartu po cieľ musí absolvovať približne 20 kilometrov, čo je pre bežného laika pekná dávka horskej cyklistiky na jeden deň. Skúsení jazdci za deň zvládnu aj tri okruhy,“ poznamenal Jozef Musala, starosta Lechnice, ktorý stál za celou myšlienkou. Ako dodal, zážitok je určený pre rôzne vekové kategórie, za pomoci rodičov aj pre štyri-päťročné deti. Navyše veľkou výhodou Lechnice je, že aj keď tu prídete bez bicykla, môžete si ho zapožičať.


Hrebeňové prechody pri Ľubovnianskom hrade

Známymi horskými trasami sa v súčasnosti môžu hrdiť aj o 30 kilometrov ďalej, na severnom Spiši. Nadšenci a dobrovoľníci tu udržiavajú skvelé trasy v prostredí neďaleko Ľubovnianskeho hradu. „Reliéf u nás je veľmi pestrý. Dajú sa tu robiť aj hrebeňové prechody, pritom nejde o nezdolateľné kopce. Robíme tu pravidelnú údržbu, takže nadšenci si prídu na svoje,“ poznamenal Miloš Guzy, ktorý spolu s ďalšími ľuďmi rozvíja tunajšiu, čoraz kvalitnejšiu cyklistickú infraštruktúru v regióne. Cyklostopy majú najvyšší bod 865 metrov nad morom, a to na začiatku Vlčej a Jelenej stopy. Momentálne sa v rezorte nachádza sedem jednosmerných, jeden obojsmerný a jeden výstupový treil.

Množstvo zážitkových aktivít v regióne podporuje Oblastná organizácia cestovného ruchu Severný Spiš – Pieniny.


Peter Rindoš, foto: archív OZ Cyklovňa, Obec Lechnica


Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 39 (20. október 2020)

Comments


bottom of page