top of page
  • Writer's pictureMgr. Helena Musalová

Okres zaznamenal rekordných 177 prípadov za týždeň!

Počet novonakazených v okrese Stará Ľubovňa stále stúpa, v tretej vlne pandémie ide nateraz o rekordný týždenný prírastok v okrese – a to 177 nových prípadov! Pri PCR testoch (152 prípadov) ide pritom až o 25,42 %-tnú pozitivitu pri 598 vykonaných laboratórnych vyšetreniach. Ag testy odhalili 25 nových prípadov ochorenia covid-19 z 2045 vyšetrení, čo predstavuje 1,22 %.

Najviac, 214 prípadov za týždeň v okrese pribudlo pred rokom na konci októbra. Do 200 týždenných prípadov sme tu mali aj na konci marca a začiatkom apríla tohto roku, a to v čase, keď sa celoplošne testovalo. Situácia sa k lepšiemu posunula v máji, nulové prírastky potešili v júni a ďalších letných mesiacoch.


Prudký skok infikovaných, postihnuté sú hlavne obce

Z pomalého nástupu počtu novonakazených za týždeň v okrese Stará Ľubovňa, keď na konci augusta hygienici evidovali 6 prípadov a v polovici septembra 21, sa teda situácia výrazne zhoršila. Za prudkým nárastom nových prípadov v 37. kalendárnom týždni (99) je aj svadba, kde sa pozvaní pozitívni hostia z Bardejova zabávali v našom okrese.

Nákaza sa tak následne preniesla do ďalších rodín, obcí i školských zariadení. Aktuálne je najviac nových prípadov v Šarišskom Jastrabí (69), Veľkom Lipníku (27), Litmanovej (13) a v Jarabine (9).


Zatvárajú sa triedy

Pribudlo aj tried, ktorých žiaci sa budú vyučovať z domu. Najnovšie na dištančné vzdelávanie prešlo 22 tried základných škôl a štyri triedy stredných škôl v okrese. V materských školách a sociálnych zariadeniach sa nateraz nevyskytol nový prípad ochorenia.

článok pokračuje pod reklamou


Napĺňajú sa lôžka v nemocnici

Prudký nástup tretej vlny pandémie sa už odrazil aj v počte hospitalizovaných, Ľubovnianska nemocnica opäť rozvinula covidové oddelenie, kde je aktuálne hospitalizovaných 12 pacientov na oxygenoterapii, pľúcnu ventiláciu zatiaľ nepotrebuje žiadny z nich.


Hrozí čierna farba?

Nateraz je tak okres v bordovej farbe. „Nachádzať sa bude v ňom aj budúci, teda 40. kalendárny týždeň,“ potvrdila Mária Mancalová (na fotografii), regionálna hygienička.

Do čiernej farby by sa mohol dostať iba v prípade mimoriadne zhoršenej situácie, čo sa nateraz neočakáva. „Vyzývame obyvateľstvo, aby sa naďalej správalo zodpovedne a už pri objavení sa prvých príznakov alebo vedomosti, že bol niekto v kontakte s pozitívnou osobou, kontaktoval neodkladne svojho ošetrujúceho lekára alebo zamestnancov regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Starej Ľubovni,“ apeluje M. Mancalová.

Vyhnite sa dlhému čakaniu

Hygienici tiež upozorňuje, aby tí, u ktorých sa už objavili klinické príznaky v súvislosti s ochorením COVID-19, využili na diagnostiku ochorenia COVID-19 možnosť objednania sa na RT - PCR vyšetrenie registráciou na  www.korona.gov.sk alebo kontaktovali svojho ošetrujúceho lekára, prípadne zamestnancov RÚVZ v Starej Ľubovni, ktorí ich na vyšetrenie objednajú.

„V prípade zistenia pozitivity AG testom je potrebná verifikácia RT - PCR vyšetrením, a tak zbytočne dochádza k predlžovaniu epidemiologického vyšetrovania a pacienti zároveň častokrát stoja dlho v poradí na vyšetrenie,“ upozorňuje M. Mancalová.


foto: archív ĽMS

Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 36 (29. september 2021)

コメント


bottom of page