top of page
  • Writer's pictureMgr. Miriama Sekelská

Prvému bábätku roku 2020 dali vianočné meno

Updated: Aug 11, 2020


Adamko Duračinský

Adamko Duračinský


Titul prvého Novoročného bábätka 2020 patrí nádhernému Adamkovi. Ešte v ten istý deň prišla na svet rovnako očarujúca Janka. Obe detičky priviedli na svet ich statočné mamičky v Ľubovnianskej nemocnici.


Prvé novoročné bábätko v našom okrese porodila mamička Gabriela z Lomničky. Dieťatko pribudlo do rodiny, ktorá zostala žiť v obci napriek hromadným odchodom, kedysi väčšinového obyvateľstva. Prvorodený Adamko Duračinský sa narodil 35 minút po siedmej hodine rannej. Chlapček vážil 3000 gramov a meral 48 centimetrov. Mamička pritom očakávala bábätko až okolo 12. januára. „So švagrinou sme sa smiali, že sa určite narodí niekedy okolo Silvestra,“ zverila sa nám čerstvá rodička.


Rovnako v prvý deň roka sa vypýtala na svet Janka Vasiľová. Narodila sa päť minút pred dvadsiatou hodinou Kataríne Vasiľovej z Novej Ľubovne. Dievčatko vážilo 3200 gramov a meralo 48 centimetrov. „Na svet prišla o čosi skôr, termín som mala určený na 7. januára. Veľmi som sa však potešila. S manželom sme sa rozhodli nikomu nepovedať, že už ideme do pôrodnice a prekvapili sme rodinu novoročným bábätkom,“ tešila sa mamička malej Janky.

Janka  Vasiľová

Janka Vasiľová


V minulom roku sa v  nemocnici narodilo 1067 novorodencov. Je to len o jedno bábätko menej ako v roku 2018. Na svet prišlo 543 dievčat a 524 chlapcov. Dvojnásobnú radosť v podobe dvojčiat v nemocnici zažili osemkrát.


Podľa informácií z prostredia nemocnice, klesajúcu tendenciu má cisársky rez. Lekári tento zákrok vykonali v minulom roku 244-krát, čo je o 57 sekcii menej ako za predchádzajúce obdobie 2018. „Úspešne sme začali s vykonávaním obratov plodu vonkajšími hmatmi. Tento výkon umožňuje mamičkám, u ktorých je bábätko uložené koncom panvovým, rodiť prirodzene. Ak sa obrat podarí, tak je bábätko uložené normálne hlavičkou a nie je potrebné vykonať cisársky rez,“ vysvetlil primár oddelenia Štefan Kožuškaniš.


Tlmenie pôrodnej bolesti

Od apríla 2019 je v tunajšom gynekologicko-pôrodníckom oddelení dostupná aj nová metóda tíšenia bolestí. Ide o krátko účinkujúce analgetikum Remifentanil, ktoré si pomocou špeciálneho dávkovača rodička podľa potreby dávkuje sama. Doteraz ju v tunajšej  nemocnici využilo viac ako 40 žien. „Nakoľko ide o metódu vysoko účinnú, predstavuje výbornú alternatívu pre rodičky, ktoré z rôznych dôvodov epidurálnu analgéziu nechcú, ale trvajú na nejakej inej forme tíšenia pôrodných bolestí,“ zdôvodnil primár oddelenia. Podľa jeho slov sú prvým pracoviskom na Slovensku, kde je táto metóda pre rodičky bežne dostupná.


Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 1/2020


(14. január) 


コメント


bottom of page