top of page
  • Writer's picturePhDr. Eva Halamová

Prvé narodeniny vynoveného kina

Updated: Jul 21, 2020


Pred rokom, 10. októbra 2015, sa po viac ako 6-tich mesiacoch rekonštrukcie sprístupnilo u nás kino Tatra. Prvé predstavenia – Malý Dráčik a Everest vtedy vypredali celú sálu (154 miest). A aká je situácia dnes?


Do prestavanej a zmodernizovanej takmer 60-ročnej budovy kina s vynoveným interiérom, 3D obrazom a zvukom zo siedmich reproduktorov, zamierili na komédie, rozprávky či horory mnohí ľudia z mesta a okolia. „Na to, že sme v Starej Ľubovni, máme veľmi zaujímavé štatistiky. Do dnešného dňa sme odpremietali 249 predstavení, na ktoré prišlo 14 576 divákov. Priemerne na jedno predstavenie máme 58,5 diváka, čo je veľmi dobré, keďže celoslovenské štatistiky sú zhruba 29 návštevníkov na predstavenie,“ prezradil čísla vedúci kina Pavel Mrug z CVČ, ktorý vidí hlavnú výhodu nášho kina v najmodernejšej zvukovej a obrazovej digitálnej technológii, ktorou sa vyrovnáme aj väčším kinám, napríklad v Poprade či Prešove. „Ďalšou našou výhodou je, že máme premiérové kino, t.z. že hocijaký nový film, ktorý má na Slovensku premiéru, môže ísť v rovnakom čase aj priamo u nás. Diváci si tak môžu pozrieť tie najnovšie filmy,“ dodal P. Mrug. Doteraz najúspešnejšími sa u nás stali detské animované filmy ako Doba ľadová: Mamutí tresk, Tajný život maznáčikov a Hľadá sa Dory!

Multifunkčné kino Pri kine Tatra funguje aj Filmový klub RAJ, ktorý je členom Asociácie slovenských filmových klubov v Bratislave. V rámci neho si môžu milovníci nekomerčnej kinematografie pozrieť zaujímavé snímky od nás i zo sveta. „Členom klubu sa môže stať každý filmový fanúšik zakúpením ročného členského preukazu v hodnote 3 € v pokladni kina. Použiť sa dá na predstavenia vo všetkých filmových kluboch na Slovensku a jeho výhodou je zľava na vstupnom na filmové projekcie klubu,“ ozrejmil P. Mrug. Samozrejme, tak ako hovoril aj projekt KOCKA, priestory kina neslúžia len na premietanie filmových predstavení. Ide totiž o viacúčelové zariadenie, ktoré je priestorom pre kultúru, vzdelávanie a zábavu. „Nakoľko je to multifunkčná sála, robia sa tu aj rôzne prednášky a iné projekcie, na ktoré sme nedávno dorobili druhé plátno, ktoré sa bude dať využiť spolu s dataprojektorom,“ vysvetlil „šéf“ kina a dodal, že novinkou je aj šesť svetiel, vďaka ktorým sa pódium „rozžiari“ práve na takéto akcie. Foto: Mário Veverka


Comments


bottom of page