top of page
  • Writer's picturePhDr. Eva Halamová

Pripomenutie vojny cez ukážky bojov v skanzene

Updated: Jul 29, 2020


Ôsmeho mája si pripomíname výročie ukončenia 2. svetovej vojny v Európe. Aj preto je Deň víťazstva nad fašizmom u nás štátnym sviatkom. A aby sa nezabudlo na zločiny fašizmu a hrôzy vojny, v skanzene sa v tento deň o tom nielen hovorilo s historikom Adriánom Drobňákom. Premiérovo sa tu totiž dalo vidieť aj ukážky zajatia a popravy civilistov i oslobodzovania od nacistickej nadvlády. 

DSC_0502

„Keďže som v kontakte s členom Klubu vojenskej histórie Tyrnau v Trnave, ktorý robí takéto ukážky, veľmi ma to zaujalo a zrodil sa nápad uskutočniť niečo podobné aj v Starej Ľubovni. Spolu s ostatnými členmi Matice slovenskej v Starej Ľubovni a divadlom Baronetta som sa do tohto podujatia pustil a diváci si tak mohli vďaka šiestim Klubom vojenskej histórie z celého Slovenska pozrieť ako prebiehalo ukončenie vojny,“ nechal sa počuť Patrik Polakevič z Miestneho odboru Matice Slovenskej v Starej Ľubovni, ktorá koncom minulého roku obnovila činnosť u nás a podpísala sa pod túto akciu.

DSC_0528

To, že keď si nebudeme pripomínať históriu, zabudneme na ňu a národ, ktorý nemá históriu, nie je národom, vedia aj mladí ľudia. Preto sa snažia všetkým priblížiť hrôzy 2. svetovej vojny, ktoré sa udiali v rokoch 1939 až 1945. „Aj keď v Ľubovni boje priamo neprebiehali, vojnu bolo cítiť všade. Ukážkami tak chceme ľudí poučiť a varovať ich, aby sa už takéto veci neopakovali. A keďže je to najlepšie vidieť naživo, tiež si môžu pozrieť výstroj a vyskúšať zbrane,“ vysvetlil „jeden z Nemcov“ Vidor Czafik z Klubu vojenskej histórie Panter.

Skanzenom tak zneli výstrely, výbuchy granátov a autentickosť bojov naháňala prítomným mráz po chrbte. „O bezpečnosť sa však nikto nemusel báť. Používame expanzné slepé náboje a zbrane, ktoré sú zväčša originály z roku 1942, sú odborne znehodnotené a evidované na polícii. Ide len o svetelný a hlukový efekt,“ prezradil Michal Foriš z Dobového tábora.

DSC_0510

Podujatie, aké mohli prítomní vidieť 8. mája v našom skanzene, nebolo určite prvé a posledné. Matica ho bude v rovnakom období organizovať aj budúci rok.


Napriek chladnému počasiu táto premiérová akcia prilákala do skanzenu množstvo domácich i turistov, ktorí by takýchto akcií privítali viac. Popoludnie už patrilo slávnostnému kladeniu vencov pri Pamätníku osloboditeľov, kde zazneli aj čestné salvy.


Comments


bottom of page