top of page
  • Writer's pictureMgr. Miriama Sekelská

PRIDAJTE SA! Ľubovnianski bežci chcú motivovať k pohybu širokú verejnosť

Aj napriek nepriaznivým pandemickým podmienkam vznikla ešte minulý rok v októbri skupina nadšených bežcov. Po uvoľneniach sa k skúseným bežcom postupne pridávajú i rekreační či začínajúci nadšenci pohybu. Stretávajú sa každú nedeľu pri Večierke.

Facebooková skupina Ľubovnianki bežci spája už viac než sto bežcov zo Starej Ľubovne a okolia. Tých najskúsenejších, ktorí majú za sebou viaceré maratóny či ultramaratóny, dopĺňajú rekreační bežci. Cieľom celej iniciatívy je povzbudiť a motivovať ľudí, ktorí sa chcú začať venovať behu. „Stretávame sa každú nedeľu o ôsmej ráno pri Večierke. Ide nám najmä o to, aby sme pritiahli k športu čo najviac ľudí,“ povedal o prvotnej myšlienke prilákať rekreačných bežcov, zakladateľ skupiny Marián Kováč.


Stránka slúži nielen ako informačný kanál stretnutí, ale je aj motivačným a diskusným fórom. „Od nováčikov mám skvelé ohlasy. Sú vďační, pretože sami by sa zrejme do behania nikdy nepustili. V začiatkoch im radíme napríklad aj pri výbere správnej bežeckej obuvi,“ prezradil M. Kováč.


PRISPÔSOBUJÚ TEMPO I LOKALITU

V začiatkoch majú mnohí obavy, že zbehlým bežcom nebudú stíhať. „Táto aktivita slúži najmä pre rekreačných bežcov. Pri začínajúcich prispôsobujeme trať, zvolíme skôr rovinatý terén. Keď sme skúsenejšia skupina, vyberieme náročnejší, kopcovitý. Snažíme sa vymýšľať stále nové trasy a zároveň poznávať náš krásny kraj, niekedy som naozaj dojatý,“ zhrnul M. Kováč. Obľúbenými trasami Ľubovnianskych bežcov sú úseky do Ľubovnianskych kúpeľov alebo k Čertovej skale, či do Vyšných Ružbách.

Hlavné piliere Ľubovnianskych bežcov sa aktuálne pripravujú na najdlhší štafetový beh na Slovensku The Run Slovakia. Okrem fyzickej prípravy sa rozhodli aj pre nové dresy, aby mohli naše mesto reprezentovať v čo najlepšom svetle.


foto: archív ĽB

Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 23 (16. jún 2021)


Comments


bottom of page