top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

Prezident Slovenského zväzu karate hovorí aj o Starej Ľubovni

Updated: Jul 13, 2020


vlcsnap-2017-07-10-11h53m48s329

Slovenské karate sa nachádza na výslní. Príkladom je aj Stará Ľubovňa, ktorá sa môže popýšiť veľmi úspešným klubom. Tento krásny a zároveň aj edukačný šport s dlhoročnou históriou priblížil prezident Slovenského zväzu karate Daniel Líška.


Šport je pre mladých ľudí veľmi dôležitý. Ako vplýva karate na život športovca?


– V každej etape vývoja mladých ľudí je to iné, a práve preto pracujeme s deťmi už od piatich, resp. šiestich rokov. Je dobré, keď ovládajú základné návyky disciplíny alebo ak majú úctu k starším už odmala. Tým, že chodia do prostredia karate, sa to všetko naučia. Popri ich športovom a výkonnostnom raste sa na nich súčasne nalepia aj tieto atribúty, ktoré karate športovcom ponúka.


V súčasnosti je šport veľmi nákladnou záležitosťou, ale karate asi nie je tento prípad…


– Máme výhodu, že nám stačí telocvičňa a tréner. Jeden cvičiteľ vie urobiť tréning pre 20, 30 či 40 detí  a postupne si to zorganizovať. Je to ekonomicky nenáročné aj pre rodičov. Na základe toho organizujeme rôzne projekty, kedy chodíme s trénermi do škôl a snažíme sa bezprostredne vyplniť voľný čas žiakov po škole. Deti sa môžu venovať športu a pritom to veľa nestojí.


V Starej Ľubovni počet karatistov narastá, aké to je v iných mestách?


– Všade je to rovnako. Záujem o karate na Slovensku stúpa.  Musím však priznať, že Bratislava je na tom podľa mňa slabo v porovnaní s rozvojom v iných mestách. Na druhej strane, žijú tam mestské deti, ale také naozaj mestské… (smiech). Z hľadiska karate je to tam náročné, pretože možností a príležitostí majú Bratislavčania veľmi veľa.


Čo by ste odkázali rodičom, ktorí váhajú, či prihlásiť svoje dieťa na karate?


– Nech sa prídu pozrieť na turnaje, akým bol aj napríklad Slovenský pohár v Starej Ľubovni. Nech si to ich ratolesti vyskúšajú a navštívia telocvičňu. Karate je úžasný šport, ktorý je nenáročný, a pritom poskytne deťom aj kolektívne vyžitie a v konečnom dôsledku vznikajú aj rodičovské kolektívy.


Aké meno vám ako prvé napadne, keď sa spomenie ľubovniansky ŠKM?


– Jednoznačne musím povedať, že Fero Vorobeľ, lebo už roky spolupracujeme a pôsobí vo zväze. Založil tu jeden vynikajúci klub a treba mu za to len poďakovať.


Text a foto:  Patrik Liščinský


Článok bol publikovaný v ĽN č. 27 (11. júla)  


Kommentare


bottom of page