top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

PRÍBEH Skúšaná rodina to nevzdáva: Výťažok z novej knihy mamky Renáty pôjde pre synčeka

Renáte Labantovej zo Starej Ľubovne sa splnil sen. Od detstva túžila ju napísať vlastnú knihu, no netušila, že ak sa to stane, bude to hlavne pomoc pre jej chorého syna Martinka. Ten sa totiž narodil s ochorením spina bifida, teda rázštepom chrbtice.


Synčekovo ochorenie si vyžaduje dlhodobú liečbu v podobe rehabilitácií a tie sú finančne nákladné. Je preto zrejmé, na čo poslúži celý výťažok.

Ochorenie je nevyliečiteľné, no v prípade, ak sa nebude pravidelne rehabilitovať, stav sa rapídne zhorší. Rehabilitácie sú však finančne nákladné.


SPLNILA SI SEN

Renátka Labantová, mama dvoch detičiek je najnovšie úspešná aj v spisovateľskom remesle. Napísala knihu. „Bol to môj detský sen. No ani vo sne by mi nenapadlo, aké to celé bude čarovné,“ povedala sympatická tmavovláska. Tej sa zmenil život po narodení druhorodeného synčeka Martinka. „Dostali sme takú facku od života, ktorá sa pamätá. V 20. týždni tehotenstva nám potvrdil lekár na ultrazvuku, že náš syn má rázštep chrbtice - tú najťažšiu formu - myelomeningokélu a k tomu ešte vo veľmi veľkom rozsahu, poškodených má až 11 stavcov,“ spomína na najťažšie obdobie mamička, ktorej sa život razom obrátil naruby. „Obrovským zázrakom bolo, že v krátkom čase sa udialo to, že v 25. týždni tehotenstva bol náš Martinko operovaný, ešte v mojom brušku, počas tehotenstva v Zürichu vo Švajčiarsku a potom sa narodil,“ hovorí životom skúšaná žena o životnom období, ktoré zvládla aj vďaka modlitbe, pri ktorej si našla útočisko a silu, pokoj a nádej, že to spolu ako rodina zvládnu. „Vo švajčiarskej nemocnici po operácii nastali problémy, tri a pol mesiaca som bola do pôrodu v Zürichu, kde sa synček aj narodil a trvalo mesiac, kým sme prišli domov. Táto bolestná skúška bola pre mňa zároveň aj veľkou výzvou naučiť sa dôverovať Bohu. Moje srdce a postoj k životu sa dosť radikálne zmenili. Človek si v takých situáciách uprace vo svojich prioritách,“ doplnila Renátka, ktorá po návrate z nemocnice hľadala útočisko v Bohu.


AKO MÚZA ŠÁLKA KÁVY

Pri stereotypných činnostiach a starostlivosti o novonarodené dieťatko a jeho staršiu sestričku začal kolotoč mamičkovských činností. Dvojnásobná mama si uvedomovala, že ak nechce stratiť vzácnosť niečoho nadprirodzeného, potrebuje čas pre seba a čas pre modlitbu. „Rozhodla som sa, že to bude čas, kedy pijem moju šálku kávy. Tú potrebujem dennodenne. V jeden večer, bolo to doslova také vnuknutie, som svoje pocity, myšlienky, či vnímanie spísala do mobilu, a to bol už len kúsok od toho, že som to dala sharovať na svoj profil na sociálnej sieti,“ spomína mamička, ktorá ako tvrdí, vyvolala lavínu reakcií. Ľudia sa vďaka tomu dozvedeli, čo sa jej v živote udialo, že sa jej s manželom Milanom narodilo choré dieťatko. „Keďže som to písala z podhľadu ja a Ježiš, ktorý so mnou pije kávu, týmto príspevkom som dala nadpis JEŽIŠ, DÁŠ SI KÁVEJU? Napísala som ich naozaj pár - dva, tri a ľudia sa mi začali ozývať, ako sa ich to dotklo, ako som ich povzbudila, dokonca, že netrpezlivo čakajú na ďalší príspevok,“ zalistovala v pamäti životom skúšaná žena.


SOCIÁLNE SIETE JU NAKOPLI

Martinko sa narodil v roku 2018. Príspevky začala Renáta písať až po jeho narodení a pri každom si povedala, že je posledný, no ľudia a najmä fanúšikovia sociálnych sietí si vždy vypýtali ďalší a ďalší. Prišla výzva, aby si založila vlastný blog, no keďže je, ako tvrdí, stará škola, táto možnosť ju neoslovila. „Ja mám radšej vôňu kníh a mne vtedy asi prvýkrát napadlo reálne napísať knihu. Nápad však zapadol prachom, pretože vydanie knihy má svoj náklad a všetky naše peniažky navyše sme použili na rehabilitácie pre Martina,“ ďalej spomína kreatívna mladá žena.


PRIŠLA ZAUJÍMAVÁ VÝZVA

V roku 2022 istá nadácia vyhlásila výzvu na finančnú podporu pre rôzne projekty. Vtedy pár myšlienok dala na papier na zabezpečenie rehabilitácie pre Martina a s malou dušičkou jeden projekt venovala zároveň aj svojmu nesplnenému, ale stále aktuálnemu detskému snu, napísať knihu. Materiál na vydanie knihy už v tom čase mala. „A tak sa začala už etapa, ktorá nabrala rýchly spád. Oslovila som kamaráta, aby mi pomohol s grafikou a kamarátku, ktorá si fotila len tak pre radosť. Boli to analógové fotky od roku 2015. Za mesiac sme to dali dokopy. Financie od nadácie som vyčlenila na tlač 200 kusov kníh,“ hovorí šikovná mamička.


200 KNÍH SA VYPREDALO ZA PÁR HODÍN

Knihy, ktoré dorazili do Starej Ľubovne, sa rýchlo vypredali. „Ľudia si ju mohli kúpiť za dobrovoľný príspevok a všetky vyzbierané financie pôjdu na ambulantné rehabilitačné cvičenia, ktoré potrebuje Martinko. Ten cvičí štyrikrát do týždňa a len jedno cvičenie stojí 20 eur,“ dopĺňa mamička, ktorej synček potrebuje aj špeciálne pomôcky - najmä ortézy na nôžky, vďaka ktorým sa naučil postaviť sa a urobiť svoje prvé kroky. Vydanie knihy je pre Renátku obrovský zázrak, vďaka ktorému pocítila neuveriteľnú podporou ľudí. 200 kníh sa v priebehu 30 hodín minulo. „Kniha nemá svoju cenu. Ponúkala som ju so zámerom, že je tu na povzbudenie pre ľudí a kto koľko môže, toľko dá. Štedrosť ľudí ma ale dojala. Ak si niekto kúpi jednu knihu za sto eur, je to sila. Ale o tom to je. Život človeka, láska, pokoj, radosť, odolnosť, odvaha či viera, nad ktorými sa v knihe zamýšľam, sú nevyčísliteľné,“ spokojne a s pokorou zdôraznila mladá žena.


ELEKTRONICKÁ KNIHA JE STÁLE AKTUÁLNA

Jedna kniha putovala až do Francúzska, kde si ju zakúpili ako vianočný darček a určite poteší, pretože je určená na povzbudenie toho, kto ju číta. „Ja, mama, som ju napísala a dala zhmotniť za účelom pomoci pre nášho synčeka, pretože starostlivosť o zdravotne znevýhodnené dieťa si, žiaľ, vyžaduje aj nemalé financie. Veľmi veľa cestujeme, naozaj, náš byt je plný špeciálnych pomôcok (rebriny, schody, fitlopty, motomed atď.), ale okrem toho je plný smiechu a nádeje. Možno na prvý pohľad nám nevyliečiteľná choroba veľa zobrala, ale nedokázala nám vziať lásku,“ zdôraznila Renátka Labantová. Tá sa zatiaľ neplánuje púšťať do vydania novej knihy, vzhľadom k tomu, že začala pracovať, študovať. Avšak ľudia sa stále dožadujú novej knihy alebo aspoň dotlače. Preto po naozaj rýchlom zmiznutí kníh, sa kreatívna mamička rozhodla záujemcov potešiť a posiela aj elektronickú verziu knihy zadarmo. A kto chce, môže finančne podporiť Martinka.

Alena Dudláková, foto: archív rodiny

(Pozn.: Materiál bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 47/48, 20. decembra 2023)

Comments


bottom of page