top of page
  • Mário Veverka

Príbeh Samuela Horbaľa

Updated: Jul 14, 2020


17198567_1415615185139328_431626792_n

Kým tínedžeri majú dnes hlavu plnú diskoték či sedia doma a do hlbokej noci drvia hry, niekto skoro ráno vstáva a všetok svoj voľný čas venuje tréningu i starostlivosti o najvernejších priateľov človeka. A v sedemnástich je už majstrom Európy i čerstvým vicemajstrom sveta. Že niekto taký v okrese neexistuje? Ale áno. Ten chlapec býva v Kamienke a jeho meno znie… Samuel Horbaľ.


Jeho príbeh sa začal pred štyrmi rokmi, keď mu otec kúpil prvého psíka – sibírskeho huskyho. Výchova Swena ho pritom tak pohltila, že si o severských plemenách začal hľadať informácie. A zistil, že je s nimi možné pretekať. „Keďže túžba po tom bola obrovská, za pomoci dobrého priateľa nám jeden z musherov z Nového Mesta nad Váhom daroval dvoch aljašských malamutov – Anouka a Balta. Sme mu dodnes veľmi vďační,“ vrátila sa do minulosti Alžbeta Horbaľová. Hoci starostlivosť o psy zaberá Samuelovi všetok voľný čas, vie, že keď môže byť v ich prítomnosti, je šťastný. A neodrádza ho ani skoré ranné vstávanie, kŕmenie, čistenie kotercov či tréning. „Trénuje podľa ročného obdobia – kolobežka, trojkolka, bicykel, sane a beh. Netreba ho do ničoho nútiť a je to dôležité aj pre jeho ďalšiu etapu života, lebo sa zároveň učí byť zodpovedný,“ nedá dopustiť na jeho koníček mamina, ktorá je na syna, pochopiteľne, hrdá. Hlavne, aký má ku všetkému prístup, že stojí nohami pevne na zemi i na to, čo dosiahol. Napriek nízkemu veku má totiž Samuel na svojom konte viacero úspechov. Jeho najdôležitejší pochádza z Maďarska, konkrétne majstrovstiev Európy vo Véneku. „Medzi dospelými som získal 2. miesto, pričom od prvého ma delilo 11 sekúnd. Medzi juniormi som bol zlatý,“ spresnil umiestnenia mladý Kamienčan, ktorý tieto medaily získal s Anoukom a Baltom, svojimi premiérovými psíkmi. Pred približne rokom však prešiel na rýchlejšie plemeno – sibírsky husky a má s ním dokonca spoločné iniciály – „SH“.

S. Horbaľ s najcennejšími medailami.

STRIEBORNÉ TALIANSKO

Samozrejme, príbeh Samuela Horbaľa týmto neskončil. V tejto sezóne si z Visegrad Cupu na Králikoch priniesol tretí najcennejší kov, v Mošovciach sa stal vicemajstrom Slovenska medzi dospelými a v rakúskom Ottenschlagu ho len jedna jediná priečka delila od bronzovej medaily z európskeho šampionátu. Všetko si to ale vynahradil v Malga Millegrobbe, kde vo februári uskutočnili Majstrovstvá sveta FISTC, preteky psích záprahov ON SNOW. A pritom tam, aj keď ho Slovenský zväz psích záprahov nominoval, takmer necestoval. Dôvod? Peniaze.„Preteky na Slovensku mu hradí náš najhlavnejší sponzor – manžel, ktorý robí všetko preto, aby sa ich syn mohol zúčastniť. No, ak máme ísť do zahraničia, naskočí mi husia koža. Sú totiž skutočne veľmi, veľmi náročné, a to vo všetkých smeroch,“ poodkryla súťažné pozadie A. Horbaľová. Ale čo by mama neurobila pre svoje dieťa. A preto ide, ako sama hovorí, s malou dušičkou navštíviť známych, či by im v tomto smere nepomohli.„Je to hrozný pocit, pre svoje dieťa však spravíte maximum. Hovorím si, ak to neskúsim, nebudú žiadne preteky a je to, samozrejme, aj ich zásluha, za čo sa im chcem, zo srdca, ešte raz poďakovať.“Toľko slová Samuelovej mamy.

A teraz späť k Taliansku. Keďže finančné krytie sa, chvalabohu, podarilo zaistiť, Samuel sa mohol postaviť na štart kategórie D1 a na saniach, s dvoma sibírskymi husky, tri dni pretekať so svetovou musherskou špičkou. „Trať bola 7 km dlhá, náročná, kopcovitá a technicky dobre upravená. Až na posledný deň, keď nastal odmäk a veľmi rýchlo sa zhoršovala. Keďže pretekám na drevených saniach, viac som sa zabáral do snehu, ale so psíkmi sme to zvládli,“ opísal podmienky v lyžiarskom rezorte mladý musher. Keďže ten si priebežné druhé miesto udržal až do konca, v jeho minivýprave mohla vypuknúť nefalšovaná maximálna radosť.„A na stupni víťazov som mal fantastický, neopísateľný pocit. Nesmierne si to vážim!,“dodal čerstvý vicemajster sveta.

17198982_1415615358472644_828237053_n

S. Horbaľ ako druhý najlepší na svete. Mimochodom, odmenu za striebro dostali i sedemročná Meggy (na hornej foto vľavo) a dva roky mladší Tim (vpravo). A to v podobe šťavnatých mäsových dobrôt.


Mimochodom, tento titul získal S. Horbaľ úplne zaslúžene. Ako totiž potvrdila jeho mama, stojí za ním hlavne odhodlanie, vytrvalosť, skvelá fyzická kondícia,„a úžasní psíci, ktorí mu jeho lásku a oddanosť vracajú stonásobne.“ FOTO: archív S.H.

17198486_1415614955139351_940573695_n

Samuelovi pri pretekoch pomáhajú radami musheri zo Slovenska („Čím sa im chcem touto cestou z celého srdca poďakovať. Sú to výnimoční ľudia!“), finančne zase rodina, obec, niekoľko firiem a súkromných osôb z okresu. Ak sa chcete k nimi pridať, napíšte na betulkahorbalova@azet.sk

Kommentare


bottom of page