top of page
  • Writer's pictureMgr. Miriama Sekelská

Príbeh o zasľúbenej zemi Rusínov

Updated: Aug 11, 2020


DSC00736

Folklórny súbor Ruthenia v Starej Ľubovni zakončil svoje turné programu Zem zasľúbená. Prostredníctvom dramaticko-tanečnej inscenácie predstavili jeho protagonisti ťažký príbeh o optácii Rusínov.


V období po druhej svetovej vojne došlo k vysídleniu Rusínov z východného Slovenska na územie sovietskej Ukrajiny. V procese tzv. optácií bolo tisíce ľudí oklamaných lživou propagandou. Na základe nej sa dobrovoľne prihlásili k vysídleniu za vysnívaným rajom. Svojím podpisom o prekročení hraníc sa upísali životu v ťažkej biede. Namiesto sľubovaného raja od agitátorov prišli o svoj majetok, československé občianstvo a žili v neľudských podmienkach. Nikdy však nestrácali nádej, že raz sa vrátia domov – do zeme zasľúbenej. Niektorým sa nakoniec v 60. rokoch 20. storočia podarilo vrátiť späť. Ďalší dostali šancu v rokoch 90-tych. No mnohým sa to už nepodarilo nikdy.

DSC00705

Zinscenovať udalosť spred sedemdesiatich rokov napadlo vedúcemu FS Ruthenia. „Po dedovej strane to máme v rodine zažité. Takisto som mal možnosť vypočuť si príbehy o optácii od starších ľudí. Stali sa pre mňa inšpiráciou,“ povedal Peter Štefaňák, vedúci FS Ruthenia. Podľa jeho slov je inscenácia silným odkazom pre dnešnú dobu. „Veríme mnohým veciam, ktoré vôbec nie sú pravdou a je to vyslovene len propaganda, ktorá sa na nás valí. Takisto sme znova svedkami nezanedbateľného odchodu ľudí za prácou do iných krajín. Aj oni môžu prežívať vykorenenie, s ktorým sa treba vyrovnať, bez ohľadu na ich národnosť,“ vysvetlil P. Štefaňák.


Aby mohli príbeh vyrozprávať na javisku divákom, nemohli pracovať len s tancom, a tak sa rozhodli vtiahnuť do vystúpenia aj divadlo. „Naším zámerom bolo ponúknuť divákom príbeh a emóciu. Preto sme sa rozhodli program okrem tanca, hudby a spevu obohatiť o divadelné prvky, bez ktorých by sa nám posolstvo príbehu ťažko vypovedalo,“ priblížil vedúci súboru.

DSC00734

FS Ruthenia čaká na budúci rok 10. výročie a má v pláne pokračovať v podobnom štýle. „Či to bude viac divadlo alebo viac tanec, nebudem prezrádzať, ale určite nechceme opustiť túto formu,“ uviedol P. Štefaňák. Scenáristom a režisérom programu bol Peter Medviď. Okrem FS Ruthenia rusínsku zem na scéne oživili DFS Gajdošík a Ľudová hudba Radoslava Kertisa.


Comentarios


bottom of page