top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

Posledná rozlúčka s Jánom Virostkom

Uplynulý týždeň 11. novembra vo veku 80 rokov zomrel verný dlhoročný kostolník rímskokatolíckej farnosti v Starej Ľubovni Ján Virostko.


Služba kostolníka Jána Virostka sa začala 5. júna v roku 1989 a ako pred rokmi pre našu redakciu prezradil, bol to podľa jeho slov Boží zásah. Ako nám kedysi povedal, nebyť choroby, ktorá ho postihla, kostolníka by nerobil.


Dlhých 33 rokov v službe

Každý veriaci vie, že pozícia kostolníka je veľkou obetou. Snažil sa byť pri každom obrade – pohrebe, krste či sobáši, kde je potrebné viacero vecí prichystať a zabezpečiť. Vzdal sa kvôli vrúcnej láske k Bohu, ale i k ľuďom, ktorým bol mnohokrát veľkou oporou aj obľúbeného futbalu, kde pôsobil ako futbalový rozhodca, neskôr delegát zápasov. Túto dobrovoľnú službu pre farnosť donedávna vykonával neuveriteľných 33 rokov. Spomenú si na ňu istotne aj najmenší, ktorým počas omše pri zbieraní do košíčka s úsmevom rozdával cukríky. Poslednú dobu mu už však zdravie nedovoľovalo vykonávať túto úlohu a bol v starostlivosti domova pre seniorov. Jeho vytrvalosť v službe nedávno ocenili viacerí i počas ďakovnej omše v kostole sv. Petra a Pavla k jeho vzácnemu jubileu, 80-tych narodenín. Dnes však už s úctou spomínajú nielen miestni, ale i mnohí z okolia, ktorí ho poznali.

Posledná rozlúčka s nebohým sa konala v utorok 15. novembra v rímskokatolíckom kostole sv. Petra a Pavla v Starej Ľubovni. Pohrebný obrad sa konal na starom cintoríne.


red.

Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 43 (16. november 2022)

Comments


bottom of page