top of page
  • Writer's pictureMgr. Miriama Sekelská

Počet žiadostí o cestovný pas klesol o viac ako polovicu


V Okresnom úrade v Starej Ľubovni od júna pracujú bez obmedzení a systém sa pomaly rozbieha. Pri vybavovaní cestovných dokladov sú občania, zdá sa, zdržanlivejší.


To, že sa cestuje tento rok menej, vidieť aj na počtoch ľudí, ktorí si vybavujú pasy. V ostatnom roku v júni bolo prijatých 661 žiadostí, tentoraz ich vydali len 193. „Žiadateľov je podstatne menej, mnohí sa pre pandémiu zrejme rozhodli dovolenkovať doma. Počet žiadostí však môže byť nižší aj kvôli tomu, že už aj pre deti sa vydávajú občianske preukazy,“ zhrnul Martin Jurák (na fotografii) z Okresného riaditeľstva PZ Stará Ľubovňa. Umožňuje to nový zákon o občianskych preukazoch od 1. decembra 2019.


Detský občiansky preukaz Dostanú ho zo zákona všetky deti s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktoré do 31. decembra 2021 nedovŕšia vek 15 rokov. „Preukaz s elektronickým čipom nebude mať podobu tváre dieťaťa a jeho splatnosť bude 15 rokov. Bude ho zasielať ministerstvo vnútra na adresu každému domov,“ povedal M. Jurák.


Aj s fotografiou dieťaťa Rodič však môže požiadať o vydanie občianskeho preukazu aj s podobou tváre dieťaťa a vyhotovený preukaz si nechať zaslať domov za poplatok 3 €. Hotový bude do 30 dní, nie je možné urýchlené vybavenie. Mal by slúžiť aj ako cestovný pas na cestovanie v rámci Európskej únie.


Rovnako ako dospelí cestujú v krajinách EÚ iba na občiansky preukaz. Poplatok za vystavenie je 4,50 eur. „Ich platnosť však bude obmedzená, a to kvôli meniacej sa podobe tváre detí. Do dovŕšenia šiesteho roku s platnosťou na dva roky a od 6 do 15 rokov na päť rokov,“ informoval M. Jurák.


Deti tak môžu cestovať bez cestovného pasu do členských štátov EÚ, ďalej na Island, do Lichtenštajnska, Nórska, Švajčiarska, Čiernej Hory, Bosny a Hercegoviny, Severomacedónskej republiky, Srbska, Albánska, Gruzínska, Moldavska a na Gibraltár.


Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 26 (7. júl 2020)

Comentários


bottom of page