top of page
  • Writer's pictureMgr. Helena Musalová

Platené parkoviská: posúva sa termín – z októbra na apríl

Updated: Jun 29, 2020


parkovisko 2

S blížiacim sa októbrom sa mohli obávať motoristi, že budú musieť siahnuť hlbšie do peňaženky. Mesto už v apríli tohto roku avizovalo, že na mestských pozemkoch bude vyberať parkovné. To malo platiť od 1. októbra. Pre zložité majetkovo-právne vysporiadanie pozemkov i prípravu celého regulovaného parkovania sa to celé posúva na apríl budúceho roku. A samospráva uvažuje, že do pôvodného plánu lokalít, kde rátala s platením, zahrnie ďalšie.


Ako uviedol na ostatnom mestskom zasadnutí poslancov prednosta mestského úradu Aleš Solár, radnica si už „obkukala“ mestá, kde takéto mestské parkovanie funguje a po vzore niektorých miest ako Trenčín či Prievidza chce dokonca systém výberu poplatkov zmodernizovať, a to cez SMS aplikáciu. „Je to veľmi jednoduchý systém a vo väčšine miest, ktoré sme navštívili, ho využíva okolo 70 percent platiacich. Vodičovi príde po určitej dobe do mobilu sms-ka, že mu končí parkovanie a upozorní ho na ďalšie možnosti,“ vysvetlil prednosta.


Mesto ale ráta aj s tradičným systémom zakúpenia si parkovacích lístkov, hlavne pre starších vodičov, ktoré budú na rôznych predajných miestach blízko parkovísk. Dôvodom na zavedenie SMS aplikácie by malo byť ušetrenie nákladov na vybudovanie parkomatov, ktoré by mali pohltiť okolo 80 tisíc eur.


S modernejšími postupmi prišla tentoraz radnica aj s návrhom rozšírenia lokalít, ktoré predniesla v apríli. Platiť by mali napr. aj vodiči na parkovisku pri bytovkách oproti gymnáziu. Tu sa poslanci prihovárali za tých, ktorí tam bývajú, a teda nemajú inú možnosť parkovania. Pre tých a ďalších v centrálnych lokalitách je naplánovaný rezidenčný systém parkovania, teda istého zvýhodneného ročného parkovania. Postupne chce mesto takýto systém zaviesť aj na sídliskách.


Prechodné obdobie?


Od 1. apríla sa teda vodiči musia pripraviť na to, že už nič nebude brániť tomu, aby samospráva zrealizovala potrebné kroky na prípravu regulovaného parkovania. Po verejnom obstarávaní na mobilného operátora, dopravnom značení a pod., chce ešte spustiť intenzívnejšiu komunikáciu s občanmi, aby sa pripravili na to, že v uvedených lokalitách (okrem 4 súkromných momentálne fungujúcich parkoviskách) budú platiť. T. z., že podnikateľ alebo fyzická osoba, ktorí majú viac áut, budú môcť parkovať s jednou permanentkou na všetky, ich evidenčné čísla ale musia byť na nej uvedené. A platiť bude aj to, že od úhrady za dočasné parkovanie sú oslobodené služobné vozidlá štátnych i mestských orgánov a mestských podnikov.


Predpokladám, že bude aj nejaké prechodné obdobie, čo sa týka sankcií, aby si obyvatelia zvykli,“ poznamenal poslanec Ján Tomus. Pokuta za porušenie dopravných predpisov je tu až 66 eur, mestskí policajti tu ale chcú skôr využiť aj preventívnejšie možnosti.


Plánované úseky spoplatnených miest od 1. apríla 2020


pôvodné Levočská „aut. zastávka“- parkovisko Popradská ul. – MsÚ – parkovisko Nám. sv. Mikuláša Nám. gen. Štefánika – 9-10-11 Nám. gen. Štefánika –  „Od Alexika“ Nám. gen. Štefánika-  „Žltý dom“ Okresný úrad – parkovisko Nám. gen. Štefánika – Od predajne „Alica“ Nám. gen. Štefánika- „ Biely dom“ – parkovisko Nám. gen. Štefánika – „Pošta“ – parkovisko Nám. gen. Štefánika- „Cintorín“- parkovisko Kultúrny dom – parkovisko Levočská ul. „zadné trakty“- parkovisko Levočská ul. „zadné trakty“ – pri ceste Obrancov mieru – obchod – parkovisko Obrancov mieru – lekáreň – parkovisko Obrancov mieru – nemocnica – parkovisko Sládkovičova 4,6 – parkovisko Sládkovičova –  pri ceste


doplnené Ul. 17. novembra – oproti gymnáziu, blízko Okresného súdu Budovateľská ul. Ul. Obrancov mieru- pri kožnej, chirurgickej amb. Nám. gen. Štefánika – za poštou Farbiarska a Garbiarska ul. – historické centrum


Foto: Mário Veverka


Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 34 (17. september)


Comments


bottom of page