top of page
  • Writer's picturePhDr. Eva Halamová

Piataci v testovaní nesklamali, aj u nás boli nad priemerom

Updated: Jul 28, 2020


Celoslovenské testovanie žiakov 5. ročníka, ktoré sa uskutočnilo vlani v novembri na 1485 základných školách, už pozná výsledky. Nedávno sa školy a hlavne 48 500 piatakov dozvedelo ako obstáli v testoch z matematiky a slovenského, resp. maďarského jazyka a literatúry.


DSC_0900

Cieľom testovania piatakov je podľa Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania monitorovanie úrovne vedomostí a zručností žiakov a získanie informácií o ich výkone pri vstupe na 2. stupeň ZŠ. Školy tiež získajú spätnú väzbu o pripravenosti žiakov na prechod z 1. na 2. vzdelávací stupeň. Úlohy v testovaní tak boli zamerané na logické myslenie, porozumenie textu, overenie vedomostí žiakov a aplikáciu ich teoretických poznatkov v praxi.

Priemerná úspešnosť žiakov v teste z matematiky bola 62,3 %, zo slovenského jazyka a literatúry 63,1 %. Najúspešnejší boli v oboch predmetoch piataci z Bratislavského kraja a najmenej sa darilo tým z Košického.

Ako dopadla Stará Ľubovňa?

Piataci na našich školách však nesklamali. Výsledky nad celoslovenským priemerom dosiahli opäť v niekoľkých „základkách“. Napríklad aj v ZŠ na Komenského ulici. „S výsledkami našich žiakov sme veľmi spokojní. Priemerná úspešnosť školy je z matematiky 72,8 % a zo slovenského jazyka a literatúry 71,9 %. Z oboch predmetov sme približne 10 % nad celoslovenským priemerom,“ zhrnul zástupca školy Peter Greguš. Spokojní sú aj v ZŠ na Levočskej ulici. Testovaných tam bolo vlani 41 piatakov. „Priemerná úspešnosť školy v matematike bola takmer 71 percent a v slovenskom jazyku a literatúre takmer 70 percent, čo je oproti slovenskému priemeru viac o 8,5 percent z matematiky a 6,5 percent zo slovenčiny. Vieme ale, kde majú žiaci rezervy a budeme sa snažiť na ich odstránení pracovať,“ nechal sa počuť riaditeľ školy Peter Höger.

DSC_0891

Aj piataci zo ZŠ na Levočskej ulici v monitore vyskočili nad priemer republiky. 


V ZŠ Za vodou príliv nových žiakov čiastočne ovplyvnil výsledky testovania. „Pre porovnanie, v roku 2015 tam testovanie absolvovalo 17 žiakov, minulý rok písalo testy 28 piatakov, z toho deväť žiakov nám prišlo z iných škôl, preto je ťažké porovnávať úspešnosť testovania. Objektívne by sa malo robiť testovanie v 4. ročníku,“ myslí si Rastislav Vitkovský – riaditeľ školy, ktorej výsledky boli v matematike 60,6  %  a v slovenčine 64 %. Piataci majú nateraz pokoj, o chvíľu sa ale zapotia deviataci. 5. apríla na nich čaká celoslovenské testovanie z predmetov matematika, slovenský (resp. maďarský, ukrajinský) jazyk a literatúra.


#5ročník #testovanie5 #ZŠ

bottom of page