top of page
  • Mário Veverka

Patria tepláky na vyučovanie?

Updated: Jul 3, 2020


skola _0040

Doba tesilových nohavíc s pukmi, snehobielych košieľ či decentných šiat je už definitívne za nami. Dnes sú pravidlá tzv. „dres kódu“ v školách podstatne liberálnejšie. Liberalizmus ale v tomto prípade neznamená anarchiu.


Vo Veľkej Británii je úplne bežné, že žiaci nosia školské uniformy. Na Slovensku zatiaľ nik takýto zákon neschválil, i keď väčšina učiteľov by asi bola za. Dôvod? Nemuseli by riešiť extravagantný, vyzývavý, resp. rušivo pôsobiaci odev. „Už aj deti v školskom veku podliehajú módnym trendom. Chcú byť cool, dobre vyzerať, chcú sa páčiť.  Takéto seba prejavenie im, samozrejme, umožňujeme. Podmienkou však je, aby bolo v súlade s tým, čo máme od roku 2014 zakódované v školskom poriadku,“ uviedla, ako majú „vyriešený“ zovňajšok žiakov riaditeľka ZŠ na Komenského ul. Alžbeta Chamillová. V praxi to znamená, že tabu sú trebárs vysoké podpätky, kolieska v podrážkach a tiež mimoriadne nedbalé, roztrhané a vyzývavé oblečenie, vrátane toho, ktoré (textom a grafikou) propaguje obscénnosti, urážlivé frázy, nahotu, gangy, tabak a iné drogy. „V budove školy je zakázané nosiť aj klobúky, šatky, kapucne alebo čiapky a takisto výstrihy či príliš krátke sukne,“ doplnila ešte A. Chamillová, podľa slov ktorej to ale súvisí s etickým kódexom v každej rodine.


Viac o dress kóde na ZŠ-kách i tom, čo hovoria na nosenie teplákov počas vyučovania ľudia v uliciach, nájdete v aktuálnom čísle ĽN, ktoré bude v predaji do 3. decembra 2018.

—-––––––––––––––––––———————————


Vzhľadom k tomu, že publikovanie celých článkov negatívne ovplyvňuje predajnosť Ľubovnianskych novín, od septembra 2018 uverejňujeme na www.lms.sk, okrem plných článkov z predchádzajúceho čísla aj skrátené materiály, upútavky a fotogalérie z reportážnych výjazdov.   Čerstvé informácie nájdete vždy v aktuálnom čísle ĽN. Nezabudnite si ho preto kúpiť, stojí iba 35 centov. Podporíte tak predajnosť, ktorá je v týchto neľahkých časoch priam rozhodujúca!

Comments


bottom of page