top of page
Willa Poprad - Vaša vysnívaná svadba
  • Writer's picturePhDr. Eva Halamová

Opustených psov pribúda

Updated: Jul 17, 2020


Rok 2016 bilancovali aj v ľubovnianskej karanténnej stanici. Počas uplynulých mesiacov sa dobrovoľníkom podarilo opraviť jej areál, pribudli nové koterce, urobilo sa niekoľko akcií, kde sa mohla verejnosť zoznámiť s opustenými psíkmi a vyzbierali sa hračky, jedlo a iné potrebné veci pre ne.


To ale nie je ani zďaleka všetko. Dobrovoľníčky, ktoré sa denne starajú o zvieratá v areáli spoločnosti Ekos majú za sebou rušný rok. „Obrovskú radosť máme hlavne z nových priestorov pre psíkov. Mesto nám prispelo sumou 500 eur, spoločnosť Ekos pridala ďalších 300 eur, v rámci nákladov na prevádzkovanie stanice, a tak sa kúpili dva nové koterce, ktoré sú určené pre odchytené psy. V pôvodných piatich kotercoch sú psy, ktoré už prešli veterinárnou prehliadkou a sú ponúkané na adopciu,“ nechala sa počuť Lenka Vašková, dlhoročná dobrovoľníčka v karanténnej stanici.

karanténna

Rok 2016 bol pre nich úspešný aj z iných dôvodov. Vďaka dobrým ľuďom sa podarilo zorganizovať niekoľko akcií a vyzbierať granuly, konzervy a ďalšie potrebné veci pre havkáčov. Výnimkou neboli ani finančné zbierky. Tie poslúžili aj na nákup dvoch prepravných boxov, ktoré sú nevyhnutné na ich prevoz. K nim pribudli tri klietky, ktoré dorazili až z Nemecka a dve prepravky. „Tiež sme sa zaregistrovali na internetovom obchode (www.preutulky.sk) a pridali sa tak k 30-tke slovenských útulkov a karanténnych staníc zameraných práve na pomoc pre ne. Naše psy tam majú dokonca wishlist, t. z. svoje želania a priania, z ktorých sa dá vybrať, objednať a eshop nám výrobky priamo doručí,“ dodala Lenka, ktorá prezradila aj to, že vlani im prešlo cez ruky 51 psov, z toho asi 15 bolo vrátených pôvodným majiteľom a zvyšok adoptovaní v okolí Starej Ľubovne, po Slovensku a v Českej republike. V tomto roku by sa dokonca mali posunúť ďaleko za hranice, keďže im potvrdili spoluprácu na inzerovanie psíkov do Nemecka.

Aj v tuhej zime…

Uplynulé dni s tuhými mrazmi preverili aj opustených štvornohých obyvateľov stanice. Pre mnohých z nich však našli dočasný domov. „Január sme začali v podstate bez psov a akonáhle hlásili silné mrazy, začali sa objavovať hlavne šteniatka. Našťastie, väčšinu z nich sa nám podarilo umiestniť do dočasnej opatery k ľuďom, ktorí sa o nich príkladne starajú a tí zvyšní majú seno, zateplenú búdu, piliny a zo zbierok sa nám podarilo zakúpiť aj plastové pelechy rôznych veľkostí, ktoré využívajú. Jeden „starček“ tiež prebýval v maringotke, ktorú máme od minulého roka,“ ozrejmila jedna z dobrovoľníčok.

Psy tiež začali prikrmovať. Na ich jedálničku tak nechýba, napríklad vývar, kvalitnejšie granuly či cestoviny. Na zvýšenie chuti do jedla a vytvorenie zásob na zimu sa im podáva vitamín tzv. pangamín. „Zima je ešte dlhá, a tak ak by chcel niekto pomôcť našim psíkom, zíde sa nám seno, piliny či iná podstielka. A tiež deky, cestoviny, granuly a piškóty na výcvik,“ vyzvala všetkých L. Vašková, ktorá nezabudla dodať, že ak by si chcel niekto zo Starej Ľubovne a okolia osvojiť najlepšieho priateľa človeka, nech neváha a ozve sa(www.karantennastanicasl.webnode.sk, 0911 548 025).


Aktuálne čaká v  karanténnej stanici na svoj nový domov aj 5-6 mesačný kríženec (stredný vzrast, mix labradora) priateľskej povahy, vhodný do bytu. V prípade záujmu nás kontaktujte na tel. č. 0911 548 025 (Lenka Vašková).

15977349_1298698960204772_5381064975833838353_n

O mne: Volám sa SANSA. Na slobodu som sa musela prebojovať, so zvyškom vodidla na krku som sa počas  mrazov snažila schovať v supermarkete. Dobrí ľudia mi pomohli  dostať sa do bezpečia. Teraz som v dočasnej opatere, kde ma rozmaznávajú i učia, mojkáme sa a chodíme von, z „dočasky“ však musím na konci januára odísť. Kto by chcel ísť do koterca kde nie je TV, gauč, moje miesto na spanie a výťah, ani moja dočasná rodina? Nenechajte ma čakať pridlho, budem vašou vernou spoločníčkou.
Commentaires


bottom of page