top of page
  • Writer's pictureMgr. Helena Musalová

Obnova barokového paláca za takmer 1,9 mil. €


Takmer pred 400 rokmi postavený ranobarokový palác na hrade Ľubovňa sa opäť zaskvel v plnej kráse. Rokmi zdevastované, kedysi prestížne rezidenčné sídlo hradných pánov, už celé roky nepripomínalo noblesu. To sa zmenilo, uplynulý týždeň sa zavŕšila vyše 3-ročná premena objektu inšpirovaná cestami rodu Ľubomirských po Francúzsku, Taliansku a Holandsku. Po stáročiach sa ale vyzdvihla práve pôvodná architektúra a nechal sa aj odkaz pre budúce generácie v podobe časovej schránky uloženej v podlahe paláca, kde sa kedysi konali honosné bály či rokovania.

Veľkým problémom voda

Náročná rekonštrukcia si vyžiadala aktivitu mnohých odborníkov v oblasti archeológie, histórie, archívneho výskumu, statiky, geológie, hydrológie a pod. „Rekonštrukcia bola mimoriadne náročná, zhruba 60 percent tvorili reštaurátorské práce realizované vysoko odborne zdatnými ľuďmi. Odvodnil sa celý palác, urobila sa strecha, fasáda, podlahy,… je tu rekuperácia, čiže vzduchotechnika rovno v skalnom brale, ktorá má zabezpečiť, aby tie omietky vydržali ďalších 500 rokov,“ priblížil riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík.

Obnova kedysi rezidenčného sídla sa konala v etapách a predchádzal jej tri roky trvajúci odborný výskum. Náročné bolo zvládnutie odvodnenia, kde museli ísť s výkopovými prácami až do hĺbky vyše 6 metrov a narazili na hradné bralo či napr. zvládnutie drevomorky, ktorá sa objavila v dvoch ložiskách.

Celá premena stála takmer 1,9 mil. €, ktoré vložil do obnovy zriaďovateľ múzea Prešovský samosprávny kraj. „Je to pre nás mimoriadna udalosť, keďže sa podarilo zatraktívniť ďalší objekt v rámci hradného areálu, ktorý je raritou kraja a určite aj Slovenska. Minuloročná návštevnosť múzea, jeho objektov prekročila hranicu 214 tisíc návštevníkov, čo je veľký záväzok,“ povedal pri slávnostnej kolaudácii barokového paláca predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Dobová toaleta i čierna kuchyňa

Ako pri každej veľkej rekonštrukcii historických objektov, aj tentoraz sa očakávali prekvapenia. A prišli! Pod omietkami sa objavovali vzácne historické nápisy, odborníci sa snažili odstrániť práve to nepôvodné a neodborné a vyniesť na svetlo sveta pravú históriu. Prišli aj kuriozity, dobová toaleta s dokonalou kanalizáciou a efektným okienkom s výhľadom na mesto či prenosná toaleta zabudovaná v exkluzívnej skrinke. Ale i tzv. čierna kuchyňa a tiež originálne maľby a zdobenia komnát. Dokopy ich je teraz zrekonštruovaných a zreštaurovaných štrnásť. „Chceme to celé ponechať minimálne rok v holostavbe, aby ľudia vnímali tú krásnu dobovú architektúru,“ povedal Marián Čižinský, kastelán hradu Ľubovňa.

Neskôr budú komnaty zariadené expozíciami a budú iné ako pred rokom 2017, mnohé vzácnosti medzitým totiž doviezli múzejníci z Poľska, Luxemburska či Španielska. Navyše majú prisľúbenú návštevu priamych potomkov rodov Ľubomírskych, Raizovcov i Zamoyských, ktorí vlastnili hrad po meči a zasiahli do stavebných zmien paláca.

Odkaz pre budúce generácie Bodkou či skôr puncom za veľkou obnovou najmladšieho hradného objektu bolo zdokumentovanie tejto obnovy i doby v časovej schránke, ktorú uložili do podlahy paláca. Sú v nej okrem listiny tradičné predmety, ako sú dobové platidlá, dobová tlač, vrátane Ľubovnianskych novín, tiež fľaška miestneho destilátu a iné predmety, ale i niečo výnimočné. A to rúško symbolizujúce časy pandémie, počas ktorých bola rekonštrukcia objektu finalizovaná. Certifikovaná časová schránka dovezená z Česka by sa mala otvoriť o 122 rokov. Iba necelý rok si verejnosť počká na sprístupnenie paláca aj s expozíciami v 14-tich komnatách vynoveného paláca, ktorý dal postaviť v roku 1642 krakovský vojvoda, knieža Stanislav Ľubomirský a jeho obnova je tak zavŕšením obnovy Ľubovnianskeho hradu, ktorá sa začala pred takmer dvadsiatimi rokmi.


Foto: Edvin Fazekaš

Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 25 (30. jún 2020)

Comments


bottom of page