top of page
  • Mário Veverka

O odpadoch, psoch i ošípaných

Updated: Jul 3, 2020


vlcsnap-2019-01-08-13h02m30s840

Post predsedu Ľubovnianskeho regionálneho združenia miest a obcí (ĽRZMO) bude aj nasledujúce 4 roky zastávať Ľubomír Rešetár, jeho zástupcom sa stal Ľuboš Tomko. Rozhodla o tom dohoda 42 hláv obcí a mesta Stará Ľubovňa, ku ktorej došlo krátko pred Vianocami. Tým sa však porušila zaužívaná prax, podľa ktorej sa na jeho čele striedali starosta s primátorom.


Na ustanovujúcej schôdzi Združenia však prišli na rad už aj pracovné veci. Július Runčák, riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Starej Ľubovni, starostov informoval, že v súvislosti so šírením moru ošípaných v Európe (Ukrajina, Poľsko, Maďarsko, ČR, Belgicko, Nemecko, Rumunsko) zrušila Európska komisia Slovensku výnimku týkajúcu sa ich registrácie. Od 1. januára 2019 je teda každý chovateľ ošípaných, aj jedného kusu, povinný mať ich označené a mať zaregistrovanú farmu  na chov ošípaných v Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat v Žiline (bližšie informácie a pomoc s registráciou farmy zabezpečí chovateľom RVPS). Starostovia však, v diskusii, načali tiež problém s túlavými psami.


Čo im riaditeľ RVPS odporúčal, i to, prečo poplatky za odvoz komunálneho odpadu čaká úprava, sa dočítate v pokračovaní článku, ktorý nájdete v Ľubovnianskych novinách č. 1 (v predaji do 15. januára 2019).


Vzhľadom k tomu, že publikovanie celých článkov negatívne ovplyvňuje predajnosť Ľubovnianskych novín, od septembra 2018 budeme na www.lms.sk, okrem plných článkov z predchádzajúceho čísla, publikovať aj skrátené materiály, upútavky a fotogalérie z reportážnych výjazdov.   Čerstvé informácie nájdete vždy v aktuálnom čísle ĽN. Nezabudnite si ho preto kúpiť, stojí iba 45 centov. Podporíte tak predajnosť, ktorá je v týchto neľahkých časoch priam rozhodujúca.


Comments


bottom of page