top of page
Alena Dudláková

VIDEO Nezamestnanosť v okrese Stará Ľubovňa je druhou najnižšou

Updated: Jun 28

Nezamestnanosť je na historických minimách. Ide o jednu z najnižších nezamestnaností v Staroľubovnianskom okrese. V Prešovskom kraji sme na druhom mieste so 4,48 percentami.


Podpísala sa pod to nielen priaznivá situácia v národnom hospodárstve, ale aj zavádzanie nových projektov na podporu zamestnanosti.


NAJVIAC NEZAMESTNANÝCH JE DO 30 ROKOV

K 30. aprílu tohto roku bolo na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Starej Ľubovni evidovaných 1983 uchádzačov o zamestnanie (UoZ). Podiel disponibilných UoZ v produktívnom veku bol na úrovni 4,48 %. Z hľadiska vzdelanostnej štruktúry až 48 % tvorili ľudia so základným vzdelaním, resp. bez vzdelania, vysokoškolsky vzdelaní iba 8 %. Veková štruktúra poukazuje na to, že najvyšší podiel predstavovali mladí uchádzači o zamestnanie do 30 rokov - 28% a UoZ nad 50 rokov - 25%. Z pohľadu dĺžky evidencie 23 % nezamestnaných bolo v evidencii do troch mesiacov a až 41% 12 a viac mesiacov. Ženy predstavovali 56 % všetkých UoZ. 



ABSOLVENTOM CHÝBA PRAX

Medzi znevýhodnené skupiny na trhu práce, ktorým je venovaná zvýšená pozornosť, patria aj uchádzači o zamestnanie - absolventi škôl.  „Skutočnosť, že absolventom chýba odborná prax, dostatok praktických pracovných skúseností a pracovných zručností, je to, čo im spôsobuje problémy zamestnať sa. K 30. aprílu tvoril podiel absolventov na celkovom počte nezamestnaných 4%,“ priblížil Ján Jakubianský, riaditeľ ÚPSVaR v Starej Ľubovni. V súčasnosti očakávajú prítok absolventov vysokých škôl a v mesiaci september absolventov stredných škôl. „Aj pre absolventov aktuálne ponúkame nové projekty ako Prax pre mladých a Právo na prvé zamestnanie, ktoré im pomôžu umiestniť sa na trhu prace. Vysokoškoláci neostávajú v evidencii dlho, umiestňujú sa na pracovnom trhu pomerne rýchlo. Stredoškoláci sú tam už dlhšie, ale tiež si nájdu zamestnanie,“ zdôraznil J. Jakubianský.


POMÁHAJÚ IM HĽADAŤ PRÁCU

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny je pri hľadaní práce pre uchádzača o zamestnanie nápomocný a intenzívne s ním pracuje. „Minimálne každý mesiac sa mu snažíme niečo ponúknuť. Ak si hľadá sám prácu, dáva nám o tom vedieť. Tí, ktorí sa ale nevedia aktivizovať, tak to robíme my prostredníctvom odporúčaní do zamestnania, resp. výberových konaní. Ak sa niekto zamestná a splní ďalšie podmienky, tak má nárok napríklad na príspevok na cestovné, motivačný príspevok, môže si zlepšiť svoje zručnosti aj absolvovaním vybraného kurzu,“ dodal riaditeľ úradu práce.

Uchádzači o zamestnanie, ktorí predtým pracovali a splnia aj podmienku potrebného času platenia poistenia, dostávajú pol roka dávku v nezamestnanosti. Samozrejme, ak sú nezamestnaní, môžu požiadať aj o dávku v hmotnej núdzi, následne úrad posúdi, či im ju prizná, a to podľa výšky príjmu a finančnej situácie v domácnosti. Nezamestnaní sa nemusia len zamestnať, ale môžu sa vybrať aj cestou podnikania. „Ak chce občan začať podnikať a založiť si živnosť, môže požiadať o príspevok v rámci nového národného projektu Finančné stimuly, a získať  7 534 eur. Pred podaním žiadosti musí absolvovať tzv. profesijné poradenstvo, ktorého výsledkom bude vypracovaný podnikateľský plán, následne bude posúdená jeho životaschopnosť,“ spresnil J. Jakubianský.

Chýbajúce profesie na trhu práce
Najväčší dopyt je zo strany zamestnávateľov v okrese Stará Ľubovňa po lekároch (17), zváračoch (17), vodičoch nákladných áut (14). Zháňajú aj opatrovateľky (5), kuchárov (8), šičky - krajčírky (11), čašníkov (14), teda povolania, ktoré sú vyhľadávané aj v rámci Slovenska.

foto: ĽMS


(Pozn.: Materiál bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 23, 12. jún 2024).

Comments


bottom of page