top of page
  • Writer's pictureMgr. Miriama Sekelská

Nezamestnanosť dosiahla historicky najnižšiu hodnotu

Updated: Jul 3, 2020


DSC_0253

K 31. decembru 2018 bolo v evidencii Úradu práce sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Starej Ľubovni 2045 uchádzačov o zamestnanie, čo predstavuje mieru evidovanej nezamestnanosti 5,83 %. Teda dosiahla historicky najnižšiu hodnotu.


Situácia  je priaznivá, ale… Aj keď je situácia v nezamestnanosti v okrese v porovnaní so susednými okresmi priaznivá, až 40 % uchádzačov o zamestnanie (UoZ) vedených v evidencii úradu je so základným vzdelaním, resp. bez vzdelania. „Táto kategória je veľmi ťažko uplatniteľná na trhu práce z toho dôvodu, že nemajú  potrebné pracovné zručnosti a skúsenosti, ktoré vyžadujú zamestnávatelia. Týka sa to hlavne tých, ktorí sú dlhodobo evidovaní, stratili pracovné návyky a veľmi ťažko sa zamestnajú,“ pripomenul Ján Jakubianský (na fotografii), riaditeľ ÚPSVaR. Ako dodal, „priaznivá situácia na trhu práce je spôsobená aj tým, že obyvatelia v porovnaní s inými regiónmi  výraznejšie odchádzajú za prácou do iných okresov alebo do zahraničia a tiež tým, že vysoké percento obyvateľov pracuje na živnosť.“ A tiež platí, že tí, ktorí študovali napr. v Bratislave, si nájdu prácu práve tam. Mzda v našom okrese  je predsa len jedna z tých nižších. Faktom je, že z 13-tich okresov Prešovského kraja má Stará Ľubovňa druhú najnižšiu nezamestnanosť. Pred nami je Poprad. „Popradským zamestnávateľom sa nedokážeme vyrovnať, pretože podniky ako Tatravagónka alebo Whirlpool majú oveľa viac ako tisíc zamestnancov. U nás najväčší zamestnávateľ Panasonic zamestnáva približne 600 a potom nemocnica viac ako 400 ľudí,“ priblížil J. Jakubianský.


Viac na túto tému sa dozviete v ĽN č. 5, ktoré sú v predaji do 11. februára.


–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––


Vzhľadom k tomu, že publikovanie celých článkov negatívne ovplyvňuje predajnosť Ľubovnianskych novín, od septembra 2018 uverejňujeme na www.lms.sk, okrem plných článkov z predchádzajúceho čísla aj skrátené materiály, upútavky a fotogalérie z reportážnych výjazdov.   Čerstvé informácie nájdete vždy v aktuálnom čísle ĽN.

Comments


bottom of page