top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

VIDEO Stoja pred kolapsom! Nemocnice, vrátane Ľubovnianskej, vyzývajú k riešeniu a ľudí k očkovaniu

Updated: Nov 19, 2021

Všetkých desať nemocníc v kraji je v kritickom stave, personál je vyčerpaný a demotivovaný – takto zhodnotili situáciu v nemocniciach jej riaditelia. Naplnenie nemocníc covidovými pacientmi má dopad na ostatných, odsúva sa tzv. biela medicína. Trpia pacienti s inými diagnózami.Predseda PSK Milan Majerský spolu s manažmentom nemocníc smeroval výzvu rezortnému ministerstvu pre urgentné riešenie situácie a prijatie konkrétnych opatrení. „Apelujeme na ministerstvo zdravotníctva, aby povolalo do nemocníc aj armádnych lekárov a armádny zdravotný personál a aby motivovalo zdravotníkov špeciálnym príplatkom, mimo covidového príplatku. Len tak dokážeme zvrátiť hroziaci kolaps zdravotnej starostlivosti v kraji,“ uviedol župan.P. BIZOVSKÝ: ŤAŽKÉ STAVY PREVAŽNE U NEZAOČKOVANÝCH

Aj Ľubovnianska nemocnica ide na doraz. Hospitalizovaných má 40 pacientov na covidovom oddelení, pridáva ďalšie postele. 30-tka pozitívnych potrebuje kyslíkovú podporu, ÁRO oddelenie má tiež maximum pacientov na umelej pľúcnej ventilácii.

„Doteraz to bol jeden pacient očkovaný na umelej pľúcnej ventilácii. Čo sa týka lôžok na terapiu kyslíkom, 80 % sú nezaočkovaní pacienti,“ informoval riaditeľ Ľubovnianskej nemocnice Peter Bizovský. Ako dodal, aj pri novej liečbe monoklonálnymi protilátkami hovoria čísla v prospech očkovaných. „Máme 26 podaných dávok a len traja pacienti boli zaočkovaní, takže jednoznačne efekt vakcíny tu je. Preto by som chcel vyzvať, poďte sa očkovať, je to jediná cesta ako pomôcť školstvu, ekonomike, zdravotníctvu a sebe,“ povedal P. Bizovský, ktorý síce vidí v ostatnom období zvýšení dopyt po očkovaní, stále sú však čísla nízke. Ako dodal, nemocnica je napriek zložitej situácii ochotná očkovať v najväčšej možnej miere aj bez registrácie. „Sme schopní postaviť aj tri tímy a denne zaočkovať okolo 400 ľudí,“ pripomenul.


Ilu. foto: archív ĽMS

Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 43 (18. november 2021)Commentaires


bottom of page