top of page
Willa Poprad - Vaša vysnívaná svadba
  • Writer's pictureMgr. Peter Šlosár

Nemecký EUROPA PARK už ponúkol prácu študentom

Updated: Jul 9, 2020


????????????????????????????????????

Predčasom sme vás informovali o tom, že študenti Strednej odbornej školy (SOŠ) na Jarmočnej ulici v Starej Ľubovni by mohli svoje skúsenosti využiť v najväčšom zábavnom parku Nemecka. A od slov sa prešlo k skutkom. Zástupcovia EUROPA PARK-u totiž zavítali do školy, aby študentom  priblížili pracovné miesta, ktoré by mohli obsadiť.


Už toto leto by niekoľko študentov zo SOŠ na Jarmočnej ulici mohlo nájsť uplatnenie v nemeckom Europa Parku, ktorý už niekoľkokrát získal ocenenie ako najlepší zábavný park na svete. Nečudo, veď počas roka ho navštívi viac ako 5,5 mil. návštevníkov. Skôr ako jeho nemeckí zástupcovia zavítali na Slovensko, vedenie školy si bolo obzrieť park osobne. ,,Na ich pozvanie sme tam strávili dva dni. Pozreli sme si priestory, hotely, kuchyňu a zhodli sme na tom, že by to bola výborná možnosť pre študentov na získavanie nových skúseností, ale aj ďalšieho vzdelávania sa v tejto oblasti či zdokonaľovania jazykových schopností,“ vyjadril sa Ján Bondra, zástupca riaditeľa pre teoretické vyučovanie. Ako dodal, škola z tejto spolupráce nebude čerpať žiadne benefity, táto možnosť je hlavne pre študentov a je už na každom z nich, či a ako to využijú.


Nemeckí zástupcovia ponúkajú zatiaľ iba sezónnu prácu, a to hlavne počas leta. Nevylučujú ale, že po overení by tam mohli záujemcovia ostať aj natrvalo. V prvej fáze majú záujem hlavne o študentov, ktorí sa venujú gastronómií, hotelierstvu a cestovnému ruchu. Ide o pozície ako kuchár, čašník, barman, chyžná, recepčný a podobne. ,,Táto sféra má v našom parku najväčšie zastúpenie, pracuje v nej až 80 % zamestnancov,“ uviedol predstaviteľ Europa Parku Mathias Kirch (na hornej snímke vpravo), ktorý nevylúčil, že postupne by chceli svoju ponuku rozšíriť aj pre iné odbory. ,,Park sa neustále rozvíja a buduje. Aktuálne pracujeme na stavbe najväčšieho vodného sveta v Nemecku a preto predpokladáme, že budeme potrebovať nielen takých ľudí, ktorí by sa podieľali na jeho výstavbe, ale aj správe a údržbe atrakcií.“

????????????????????????????????????

Lákajú na benefity

V Nemecku je iba 2,5 % nezamestnanosť, a preto sa aj tam musia zamestnávatelia obzerať po pracovnej sile zo zahraničia. Tých lákajú nielen na takmer 2 500 eurový plat (brutto), ale aj na rôzne zamestnanecké výhody, a to aj pre sezónnych pracovníkov. ,,Okrem všeobecných výhod ako strava a ubytovanie, ktoré sú samozrejmosťou, ponúkame našim zamestnancom aj možnosť kultúrneho vyžitia na všetkých aktivitách, ktoré sa v parku realizujú. Rovnako sa postaráme aj o ich pracovné oblečenie, ktoré im zabezpečujeme na vlastné náklady,“ ozrejmil M. Kirsch. Ani nízka znalosť nemeckého jazyka by nemala byť prekážkou zamestnať sa. ,,Samozrejme, je veľkou výhodou, ak záujemca ovláda nemecký jazyk. V prípade, že tomu tak nie je, tak mu ponúkneme takú pozíciu, ktorá si dobré komunikačné predpoklady nevyžaduje. Zároveň ale umožníme absolvovať bezplatné jazykové kurzy pre záujemcov, ktorí sa chcú v tomto smere zdokonaliť. To im otvorí cestu k atraktívnejším pozíciám, ako je napríklad recepčný,“ spresnil M. Kirsch.


Poniektorí študenti privítali možnosť pracovať v tomto parku. ,,Je to výborná príležitosť pre študentov našej školy. Aj keď máme možnosť chodiť počas letných mesiacov stážovať k moru, tam sa ale väčšinou hovorí po anglicky. Ak sa chce niekto zdokonaliť v nemčine, tak toto je ideálna možnosť, vyskúšala by som si napríklad prácu barmanky,“ prezradila jedna zo študentiek na SOŠ Jarmočnej.


Centrum v Kežmarku


Skutočnosť, že nemecká spoločnosť má o pracovnú silu zo Slovenska záujem, umocňuje aj fakt, že od marca budúceho roka má v Kežmarku vzniknúť nové informačné centrum. ,,V priestoroch tzv. infostánku sa budú záujemcom poskytovať informácie o tomto parku, možnostiach zamestnať sa v ňom, o cestovnom ruchu, ale aj o miestnej kultúre a pod.,“ prezradil Ivan Vanečko, externý poradca Europa Park-u pre Európu.


Obe strany veria, že táto spolupráca bude mať obrovský prínos, a to nielen čo sa týka pracovných možností, ale aj prezentácie daných regiónov či spoznávanie jednotlivých kultúr.


Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 45 (12. december)


Comments


bottom of page