top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

Nejde o obyčajné ochorenie. Chrípka ešte nepovedala posledné slovo

Ako odborníci predpokladali, chrípka ešte nepovedala svoje posledné slovo. Naopak, počty chorých stúpajú. Pritom vôbec nejde o banálne ochorenie.


Svoj prvý vrchol zažila chrípka u nás ešte pred Vianocami. To, že bude v sezóne 2022/2023 vysoká chorobnosť na toto ochorenie, sa očakávalo, aj vzhľadom na jej nízky výskyt v uplynulých dvoch rokoch vplyvom pandémie koronavírusu a nosenia rúšok.

Podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva SR bolo v 5. kalendárnom týždni 2023 hlásených na Slovensku takmer 48-tisíc akútnych respiračných ochorení, z toho približne 5 500 bola chrípka alebo jej podobné ochorenia. Chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla o 4,1 % a najvyššia bola zaznamenaná vo vekovej skupine 0 až 5 ročných detí. Ochorenia hlásilo 53 % všeobecných lekárov pre deti a dorast a 43 % všeobecných lekárov pre dospelých.


Je to chrípka alebo len prechladnutie?

Mnohí si tieto ochorenia zamieňajú a pritom sú pomerne dobre rozlíšiteľné.

Chrípka nastupuje náhle, človek prejde doslova z plného zdravia do choroby, spočiatku sa objavia silné bolesti hlavy a kĺbov, ktoré môžu pretrvávať. Objaviť sa môže zvracanie i hnačka. Nastupuje veľmi nepríjemná zimnica, suchý a dráždivý kašeľ, neskôr sa pridruží nádcha a bolesť hrdla. Človek má pocit, akoby prežíval niekoľko ochorení naraz...

Prechladnutie sa prejavuje postupne, no telesná teplota nie je vyššia ako 38 °C. Kĺby pri prechladnutí bolia iba zriedkavo, no nádcha, kašeľ a bolesť hrdla nechýbajú takmer od začiatku ochorenia.


Bez antibiotík

Liečba chrípky je symptomatická, teda spočíva iba v zmierňovaní príznakov. Nutný je pokoj na lôžku, dostatok tekutín izbovej teploty, v prípade potreby sú vhodné lieky proti bolesti, na zníženie teploty a vitamíny.

Keďže chrípka je vírusové ochorenie, antibiotiká sú voči nej neúčinné. Ak sa však ku chrípke pridruží bakteriálna infekcia, napríklad bakteriálny zápal pľúc, dutín či priedušiek ap., vtedy sú už opodstatnené. Chrípka nie je ochorenie, ktoré je dobré „prechodiť“. Naopak, únavu môžete pociťovať ešte niekoľko dní, či týždňov po jej ústupe. Navyše, neliečená chrípka môže viesť ku kardiovaskulárnym ochoreniam a u chronicky chorých môže skomplikovať už ich prebiehajúce choroby.


Vitamíny a zdravý životný štýl pomôžu

Ak ste chrípke stále našťastie odolali, je ešte šanca dať sa proti nej zaočkovať, hoci teraz, uprostred chrípkovej sezóny, je už účinok očkovania otázny. Obranyschopnosť svojho organizmu však môžete naďalej podporovať zvýšeným príjmom vitamínov A, C, E, B komplexu, ale i zinku. Určite siahajte po ovocí a zelenine. Napríklad na vitamín C sú bohaté citrusy, kivi, kapusta, ale i chren a zelené vňate. Viete, že jedna stredne veľká paprika vám pokryje dennú dávku vitamínu C?

Siahnuť by ste mali aj po vitamíne D. Keďže ľudské telo si ho nevie vyrobiť a získavame ho zo slnečných lúčov, v zime nám jeho zásoby klesajú na dramatické hodnoty. Kritické je to najmä u detí a starších ľudí. Preto je vhodné dopĺňať si aj tento vitamín. Už viaceré svetové výskumy potvrdili súvis lepšej imunity, nižšej chorobnosti a užívania práve vitamínu D.

Ak chcete ostať fit, dbajte tiež na každodenný pobyt na čerstvom vzduchu, pomôže tiež dostatok spánku, otužovanie a obliekanie sa primerane počasiu.


Častejšie vetrajte, naďalej je vhodné často si dezinfikovať ruky, keďže vírus chrípky sa môže šíriť kvapôčkovým spôsobom, teda kýchaním, kašľaním, ale i prenosom na rukách. Rúška či respirátory nenoste iba pri návšteve lekára, ale pokojne aj v priestoroch, kde sa pohybuje veľa ľudí, napríklad v supermarketoch. Robíte to predsa pre svoje zdravie.

Dagmar Baluchová, foto: pixabay.com

Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 6 (15. február 2023)


bottom of page