top of page
Willa Poprad - Vaša vysnívaná svadba
  • Writer's pictureMgr. Miriama Sekelská

Nehrozí už viazanosť

Updated: Jul 2, 2020


100_0753

 Podľa novej novely zákona o odbornom vzdelávaní a príprave, ktorá vstúpila do účinnosti od 1. septembra 2018, by mal byť vstup zamestnávateľov a predovšetkým malých a stredných podnikov vrátane živnostníkov do systému duálneho vzdelávania efektívnejší. Viac v rozhovore s Danielou Šidlovskou, riaditeľkou Strednej odbornej školy technickej (SOŠT) na Levočskej ul. v Starej Ľubovni.


Systém duálneho vzdelávanie na Slovenku funguje od roku 2015. Prečo ste doň nevstúpili už vtedy? – Kvôli kráteniu normatívu na praktické vyučovanie. Prvá novela o odbornom vzdelávaní z roku 2015 hovorila o tom, že ak škola poskytne žiakov do duálneho vzdelávania, tak finančné prostriedky, ktoré by škola dostala na majstra odbornej výchovy, dostane zamestnávateľ. To bolo pre školu neprijateľné, pretože ak je v triede 32 žiakov a dvaja – traja odídu do duálu spolu s finančnými prostriedkami na majstra, nemohli by sme zabezpečiť majstra k ostatným žiakom. Preto sme sa do duálneho vzdelávania nehrnuli.  

To je teda minulosť, ktoré odbory má teraz vaša škola zaradené do duálneho vzdelávania a čo vnímate v súčasnosti ako najväčšie plus? – Naša škola zatiaľ ako jediná v okrese vstúpila do duálneho systému vzdelávania. Od 1. septembra v tomto systéme začali prváci v dvoch 4-ročných odboroch mechanik elektrotechnik a programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení. Škola, ktorá vstúpi do duálu, presne vie, aké pracovné pozície firma potrebuje. Je to veľký benefit, lebo žiak sa bude vedieť uplatniť na trhu práce a škola si vie v spolupráci s firmou pripraviť školský vzdelávací program.  

Spolupracujete teda doteraz s dvomi firmami. Koľko žiakov sa zapojilo do tzv. duálu? – Do duálneho vzdelávania v tomto školskom roku vstúpilo osem žiakov. Vo firme Sofer, s.r.o., sú dvaja žiaci z odboru mechanik elektrotechnik a štyria z odboru programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení. Firma AMH Metal, s.r.o., má dvoch programátorov obrábacích a zváracích strojov a zariadení. Obidvaja zamestnávatelia majú tiež certifikáciu na odbor obrábača kovov, ale tento trojročný odbor nevieme naplniť. Nie je oň záujem ani zo strany žiakov, ani rodičov. Považujú to za takpovediac špinavé remeslo.


Foto: SOŠT Celý rozhovor (o systéme duálneho vzdelávania) si môžete prečítať v ĽN č. 9,  ktoré bude v predaji do 11. marca. 


Vzhľadom k tomu, že publikovanie celých článkov negatívne ovplyvňuje predajnosť Ľubovnianskych novín, od septembra 2018 uverejňujeme na www.lms.sk, okrem plných článkov z predchádzajúceho čísla aj skrátené materiály, upútavky a fotogalérie z reportážnych výjazdov. Čerstvé informácie nájdete vždy v aktuálnom čísle ĽN.


Comments


bottom of page