top of page
  • Peter Rindoš

Napĺňa ich viera! Tri matky s prezidentkou prijal vo Vatikáne pápež

Návšteva plná dojmov priniesla do rodín viac útechy a zároveň pokoja.

Matky zo Starej Ľubovne, ktorých tri dcéry tragicky zahynuli pri nehode v Spišskom Podhradí, sa v spoločnosti slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej stretli na osobnej audiencii u Svätého Otca Františka vo Vatikáne.

Stretnutie vo Vatikáne, ktorého boli Staroľubovnianky súčasťou, sa uskutočnilo v sobotu prvého júna. „Prezidentka im účasť na audiencii ponúkla na osobnom stretnutí počas návštevy Starej Ľubovne, aby tak aspoň čiastočne pomohla k zmierneniu ich bolesti zo straty najbližších,“ uviedla vo svojej správe Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (TK KBS).


KRÁSNY DAR, SPOJENÉ RODINY i DUCHOVNÁ INJEKCIA

Ženy priniesli pápežovi Františkovi tri medené ruže symbolizujúce nevinnosť ich troch dcér.


Podľa denníka Postoj, pápež im povedal, že žiaľ matky sa nedá ničím nahradiť. Katka a Lucia vo veku 17 a Sofia vo veku 18 rokov, prišli o život pri aprílovej nehode na kresťanskom stretnutí mládeže v Spišskej Kapitule. „Zo stretnutia s pápežom budeme čerpať asi ešte veľmi dlho. Je to krásny dar a požehnanie od Svätého Otca, ktoré sme dostali, tiež prinesie aspoň také malé utešenie do našich životov. Sme veľmi radi, že nám prezidentka umožnila stretnúť sa so Svätým Otcom,“ uviedla podľa TK KBS po stretnutí s pápežom Jana Filičková, jedna z matiek. „Nikdy nezabudneme na svoje deti, tvoríme teraz jednu veľkú rodinu. Naše rodiny sa spojili,“ dodala Mária Drábová. „Viera je súčasťou nášho života a takéto duchovné stretnutia sú pre nás veľmi obohacujúce. Toto bola pre nás doslova duchovná injekcia,“ dodala podľa TK KBS tretia z matiek, Lucia Tomková.


POSOLSTVÁ OD PÁPEŽ

Pri stretnutí sa prezidentka poďakovala pápežovi za slová podpory, ktoré poslal na Slovensko, aj hneď po atentáte na premiéra Roberta Fica. Ľuďom na Slovensku odkázal, aby medzi sebou hľadali a nachádzali pokoj. „Je prirodzené, že sme rozdielni, rozprávajme sa však spolu. Pokoj je krehká kvetina,” poznamenal v odkaze Svätý Otec, ktorý si ho zároveň veľmi želal premeniť do každodennej reality.

Stretnutie prezidentky a pápeža sa uskutočnilo už po štvrtýkrát. Išlo zrejme o rozlúčkovú návštevu, keďže Z. Čaputovej onedlho končí mandát. „Posolstvá z Vatikánu sa týkajú predovšetkým pokoja a považujem za veľmi dôležité, aby sme o ňom možno menej kázali druhým, ale viac ho prežívali sami v sebe,“ povedala Z. Čaputová.Audiencie sa okrem našich matiek zúčastnil aj kňaz Peter Gombita, ktorý na východe Slovenska zriadil a prevádzkuje komunitné centrá najmä pre ľudí bez domova.

Prezidentka sa vo Vatikáne stretla aj so štátnym sekretárom kardinálom Pietrom Parolinom a tiež si uctila pamiatku svätého Cyrila položením kytice k jeho hrobu, ktorý sa nachádza v Bazilike sv. Klementa v Lateráne.

Spracoval: Peter Rindoš, postoj.sk, foto: vatican news, archív ĽT


(Materiál bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 32, 5. jún 2024.)

Comments


bottom of page