top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

Na slovensko-poľskom pohraničí: Výhľady na Vysokých skalkách

Ak si chcete počas jesene vychutnať výhľad na okolitú prírodu, určite navštívte Vysoké skalky. Sú najvyšším vrchom Pienin s nadmorskou výškou 1 050 m n. m. Nachádzajú sa priamo na slovensko-poľskej hranici, neďaleko obce Stráňany a Veľký Lipník.


Vrch Vysoké Skalky patrí medzi turistami obľúbené a vyhľadávané lokality Pienin, a to aj vďaka dobrej dostupnosti a nie až tak náročnému výstupu. Najjednoduchší prístup tu vedie po zelenej značke, ktorá začína neďaleko obce Stráňany. Výstup trvá približne 1 hodinu a 30 minút. Túru možno absolvovať po značenom turistickom chodníku od kríža a turistického smerovníka nachádzajúceho sa pri hlavnej ceste asi jeden kilometer východne od obce Stráňany.

Dlhšia turistická trasa tu vedie z obce Veľký Lipník, ktorá pokračuje ďalej po hrebeni až do cieľa. Táto trasa zaberie okolo 2 hodín. Posledný úsek je trochu náročnejší, nachádzajú sa tam technické zabezpečovacie pomôcky a kovové rebríky. Ide ale o krátky úsek, preto sa toho nemusíte báť. Odporúčame však pevnú obuv.

Nájsť ich môžete aj pod názvom Wysoka, keďže sa nachádzajú priamo na slovensko-poľskej hranici. Na samotnom vrchole sa nachádza zábradlie a vyhliadková plošina, odkiaľ je výhľad na Vysoké Tatry, Belianske Tatry či Babiu horu.Henrieta Hlinková, foto: autorka

Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 38 (12. október 2022)Comentarios


bottom of page