top of page
  • Writer's picturePhDr. Eva Halamová

Na počesť seržanta M. Strenka

Updated: Jul 23, 2020


V areáli strelnice pri Ľubovnianskych kúpeľoch sa 27. júna strieľalo vzduchovkou, hádzalo granátom, hasilo či poskytovalo prvú pomoc. Neľakajte sa, nikomu sa nič nestalo. Boli to disciplíny, ktoré si v rámci premiérového Branného dňa Michala Strenka vyskúšalo 42 detí zo 7 základných škôl zo Starej Ľubovne, Jarabiny, Plavnice, Plavča, Ľubotína a Hniezdneho.


Netradičný deň plný zábavy a súťaženia začal pre nich už ráno, kedy boli na akciu zvážaní vojenským nákladným vozidlom v kolóne sprievodných vojenských vozov. Po tom, čo čestná stráž polície vztýčila slovenskú vlajku a deti spoznali osobnosť Michala Strenka, rodáka z Jarabiny, ktorý je známy ako americký vojak z fotografie vztýčenia americkej vlajky počas 2. svetovej vojny na japonskom ostrove Iwo Jima, sa už preteky mohli začať.

Za jednotlivé školy súťažilo 6 detí z 1. a 2. stupňa ZŠ v chlapčensko-dievčenských zmiešaných družstvách. Víťazstvo si napokon odnieslo družstvo zo ZŠ v Hniezdnom, za nimi skončili školáci z Plavnice a tretí žiaci zo ZŠ na Levočskej ulici v Starej Ľubovni.


Deti si na čas prešli stanovištia, ktoré pre nich pripravili policajti, profesionálni i dobrovoľní hasiči z Novej Ľubovne, Samaritáni aj Červený kríž. „Vyskúšali si resuscitáciu v pomere tridsať ku dvom po dobu jednej minúty a išlo im to veľmi dobre, všetci získali plný počet bodov,“ pochválila žiakov 1. aj 2. stupňa ZŠ záchranárka z ASSR Eva Rodáková. Jej slová potvrdil aj riaditeľ OR PZ v Starej Ľubovni Ján Devera: „Žiaci si počínali veľmi dobre a bol by som rád, keby sa takýto branný deň konal častejšie. Je dôležité deti odpútať od počítačov a mobilov a ísť s nimi do prírody.“ A čo je dôležité, aj deckám sa zaujímavé aktivity mimo školy páčili. „Bolo to super, veľmi som sa zabavil. Najťažší bol asi hod granátom a najľahšia streľba zo vzduchovky,“ prezradil nám Ján, žiak ZŠ z Malého Lipníka.


Vzácne vojenské kúsky Okrem súťaženia a praktických ukážok hasičov čakala na žiakov aj prehliadka vojenskej techniky neziskovej organizácie Michala Strenka, ktorá celý branný deň organizovala.

„Najvzácnejšie stroje sú motocykle Zündapp a Dneper, ktoré boli priamo nasadené do bojov počas 2. svetovej vojny. Sú to vlastne veteráni, ktorí prežili vojnu a boli zrepasované,“ vymenoval najvzácnejšie kúsky zo zbierky, ktorú, ak sa podarí, bude onedlho možné vidieť vo vojenskej expozícii Michala Strenka v podhradí,” povedal riaditeľ n.o. Branislav Ilkovič. „Videl som, že deti mali z tohto dňa radosť. Chcem preto aj touto cestou poďakovať všetkým žiakom, pedagógom, dobrovoľníkom, sponzorom, hosťom a partnerom podujatia, bez ktorých by sa to nemohlo uskutočniť, že svojou troškou každý prispel, aby mali deti krajšie predprázdninové dopoludnie.“


Comments


bottom of page