top of page
  • Writer's pictureMgr. Miriama Sekelská

NÁVRATY k udalostiam roku 2021 (2. časť)

V prvom tohtoročnom vydaní Ľubovnianskych novín sme zhrnuli prehľad udalostí z prvej polovice starého roka. Teraz sa už preklopíme do druhej a pripomenieme si všetko dôležité, kde nechýbala Ľubovnianska mediálna spoločnosť.


JÚL - V júli sme riešili vážne podozrenia súvisiace s karanténnou stanicou v Ľubovni, ktorá sa ocitla pod paľbou obvinení najmä na sociálnej sieti. Na hraniciach medzi Čirčom a Leluchowom sa v tom čase štrajkovalo, pre nový režim v súvislosti s očakávaným príchodom novej mutácie koronavírusu ich dočasne uzavreli. Mesto začalo hľadať nové možnosti na rozšírenie kapacít škôlok, a to pre povinnosť predškolskej výchovy všetkých päťročných detí. Dôležitá legislatívna zmena sa dotýkala najmä mestskej časti Podsadek, kde materská škola chýba. Novinkou letného mesiaca bolo vytypovanie štyroch lokalít ako prirodzených lúk s ponechaním trávnatých a lúčnych spoločenstiev, ktoré sa budú kosiť iba raz ročne v septembri.

AUGUST - Okres potrápili prívalové dažde, v Jarabine vyliaty potok spôsobil veľké škody na majetku obyvateľov i obce. Nového šatu sa dočkal dom č. 6 na Nám. sv. Mikuláša v réžii OZ Centro Arte a pri ZŠ na Komenského ulici vyrástla komunitná prírodná klimatická záhrada. Vážnejšie sa začalo hovoriť o novom skejtparku, ktorý by mal vzniknúť v lokalite pri rieke Poprad. Počas leta ožila kultúra, na hrade kraľoval tradičný muzikál, ktorý opäť prilákal davy návštevníkov a divákov si podmanil aj divadelný príbeh plný napätia o ľubovnianskom kupcovi Kasparekovi. Zaujala i talkshow o najslávnejšom väzňovi hradu Ľubovňa, Móricovi Beňovskom, ktorej hostkou bola známa herečka Božidara Turzonovová.

SEPTEMBER - Do základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta nastúpilo druhého septembra približne 200 prvákov. S obrovskou výzvou, postaviť novú školu za takmer dva mil. eur, prišla Špeciálna základná škola sv. Anny v Starej Ľubovni. Pozornosť si vyžiadala návšteva premiéra Eduarda Hegera, ktorý sa v Starej Ľubovni stretol so starostami a navštívil aj nemocnicu, ktorá predstavila veľký zámer s výstavbou paliatívneho centra. Po horúcom lete nás prekvapil záver augusta veľkým ochladením. V predstihu sa tak spustilo vykurovanie a mimoriadnou udalosťou bola návšteva Svätého Otca, mnohí obyvatelia mesta i regiónu ho mohli vzhliadnuť na vlastné oči v blízkom Prešove.

OKTÓBER - Po dlhých rokoch čakania si konečne kľúče od mestskej plavárne prevzal prešovský investor a najväčšia investícia v novodobej histórii mesta za 3,8 mil. eur už začala naberať reálne kontúry. Svetlo sveta uzrela publikácia z pera známeho bádateľa histórie Pavla Mišenka Návraty dávnych Vianoc. Ľubovnianski bežci v štafetovom behu The Run Slovakia získali výborné štvrté miesto v rámci Slovenska. Nepotešil súdny spor medzi Mestom Stará Ľubovňa a stavebnou firmou Euro-Štukonz, dôvodom ktorého je sporná a hlavne nedokončená oprava obchodného domu Družba za 1,1 milióna eur. Nové pomenovanie dostali ulice v novej mestskej štvrti na Šibeničnej hore, kde sa v roku 2021 rozvinul doslova stavebný boom. A vicepremiérka a ministerka regionálneho rozvoja Veronika Remišová si pozrela aj realizáciu premeny medzibytovkových zón na sídlisku Západ.

NOVEMBER - Nikoho z nás nepotešilo zvyšovanie poplatkov za odpad, ktoré stúplo na 32,85 eur ročne na jedného obyvateľa. Predpoklad, že tretia vlna pandémie bude miernejšia, sa tiež nepotvrdil. Prírastok novonakazených lámal rekordy, týždenné štatistiky v okrese sa vyšplhali až na číslo 722. Ľubovnianska nemocnica mala už reprofilizované covidové oddelenie naplnené na maximum, biela medicína ustupovala červenej. Pozitívom oproti druhej vlne bolo, že sa tu začalo s terapiou monoklonálnymi protilátkami. A bonusom za ukončením mega-prestavby Ľubovnianskej nemocnice, ktorú prestavovali v náročnom období za historických vyše sedem mil. eur, bolo aj spustenie moderného ambulantného gynekologicko-pôrodníckeho centra v budove polikliniky. Tešili sa aj deti v Ľubovnianskej knižnici, dostali nový multifunkčný priestor.

DECEMBER - Vianočná nálada k nám dorazila s patrónom mesta sv. Mikulášom, ktorý, aj keď v oklieštenom režime, zavítal do ulíc spolu s kúzelnou snehovou pokrývkou. Opatrne kultúrne vyžiť sme sa mohli aj na festivale Zdruff, ktorý opäť priniesol špičkové filmy a nepretrhla sa ani šnúra benefičných koncertov. Šľachetná vianočná aktivita už druhý rok síce prebiehala v online forme, no hlavný zámer - pomoc deťom, ostal naplnený a rozdelilo sa 7 500 eur. A pridali sa ďalší, aj rôzne zbierky, poďakovania, hlavne zdravotníkom otvárali srdcia. A starý rok dal bodku aj za vybudovaním Vansovej ulice v hodnote okolo 800 tisíc eur, ktorá zobchvatovala najväčšie sídlisko Západ s Levočskou ulicou. To už na nás dýchali Vianoce zo všetkých strán a hlavne v online priestore pribúdali nové vianočné piesne aj v podaní miestnych umelcov.


Veríme, že v roku 2022 prinesie viac pozitívnych správ, chceme aj naďalej prinášať zaujímavé, pravdivé informácie a reflektovať na aktuálnu situáciu i podnety občanov mesta.


foto: archív ĽMS

Článok bol zverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 2 (19. január 2021)

bottom of page