top of page
  • Mário Veverka

Nákupná horúčka v knižnici

Updated: Jul 20, 2020


Mnoho ľudí nechodí do knižníc iba preto, lebo si myslia, že v nich nájdu len staré a zaprášené knihy. Omyl. Do tej Ľubovnianskej ich len za ostatný mesiac pribudlo viac než 300. Oddychových, odborných, pár stránkových, obsiahlych, bestsellerov i menej známych – všetko však voňajúcich novotou.


Stohy nových kníh v knižnici na „Družbe“ nie sú v poslednom čase nič nezvyčajné. Októbrová nákupná horúčka totiž nebola v tomto roku prvá a ešte bude pokračovať. Najbližšie tento týždeň – na Bibliotéke – najväčšom knižnom veľtrhu na Slovensku. „Tento rok je výnimočne dobrý. Od januára sme už zakúpili 1840 knižničných jednotiek v sume 16 tisíc eur. Pre porovnanie, vlani ich bolo 1815 za približne 15 500 €, pred dvoma rokmi 1375 v hodnote niečo cez jedenásť tisíc,“ naznačila stúpajúcu krivku Denisa Salamonová, podľa slov ktorej im nákup umožňujú nielen pravidelné dotácie z Mesta Stará Ľubovňa (tentoraz 2 400 €) či účelová dotácia PSK (10 000 €), ale tento rok po prvýkrát aj dotácia z Fondu na podporu umenia (7 100 €), ktorú môžu čerpať až do apríla 2017. A, samozrejme, vlastné zdroje.

knihy

KNIHY AJ Z „WISHLISTU“ Celkový prírastok kníh je v knižnici ešte o čosi vyšší. K novým titulom treba totiž prirátať aj tie, ktoré do nej priniesli čitatelia. „Ľudia ich nechcú vyhodiť a my nepovieme nie. Často medzi nimi nájdeme titul s regionálnou tematikou alebo naše „občítané“ vymeníme za kvalitnejšie darované. Niektoré predáme za symbolickú cenu na burze,“ uviedla pracovníčka akvizície, podľa ktorej ale nejde vždy len o staršie knihy. Ako totiž dodala, majú tiež čitateľa, ktorý si kupuje sci-fi a fantasy, „a každú prečítanú knihu nám hneď daruje.“ Už klasickým spôsobom pribudli do regálov v poslednom čase Harry Potter a prekliate dieťa, Banášov Kód 7 či nové vydanie Pippi Dlhej pančuchy. Z tých drahších Červená kniha od C.G. Junga za 135 €, Veterinársky slovník (79 €) alebo Netterov anatomický atlas človeka (67 €). „Knižničný fond profilujeme s ohľadom na skladbu čitateľov. Uprednostňujeme nákup krásnej literatúry pre deti, mládež i dospelých a populárno-náučnej literatúry pre všetky vekové kategórie, no nakupujeme aj odbornú literatúru pre vysokoškolských študentov,“ uviedla D. Salamonová, ktorá potvrdila, že pritom často nakúpia aj konkrétne tituly, ktoré si vypýtajú čitatelia. Mimochodom, kým sa k nim knihy dostanú, prejdú trochu komplikovanú cestu. Po dovezení ich treba všetky opečiatkovať, nalepiť do nich čiarový kód a odborne spracovať v knižnično-informačnom systéme. Potom sú opatrené signatúrou, farebným štítkom a odtiaľ už putujú do regálov. V ňom je momentálne, pre zaujímavosť, zhruba 65 000 knižničných dokumentov.


Tri odporúčané novinky Denisy Salamonovej Americký cisár (Martin Pollack) – kniha o vysťahovalectve do Ameriky z Haliče. Rozpamätávanie: Prvá svetová vojna jazykom prastarých otcov a materí (Miroslav Smatana) – originálny nárečový materiál, kde o svojich zážitkoch rozprávajú vojaci a najbližší príbuzní, ktorých zasiahla vojna. My ostatní tu len tak žijeme (Patrick Ness) – román, kde autor pripomína, že na svete existuje mnoho druhov výnimočnosti a v každom z nás sa skrýva niečo mimoriadne.


Comments


bottom of page