top of page
  • Peter Rindoš

Nádeje VKM na dobrej ceste, Marek Kseňák o mládeži

Volejbalové nádeje VKM Stará Ľubovňa znova potvrdili, že na Slovensku patria k najlepším. V uplynulých týždňoch sa všetky tri chlapčenské družstvá kvalifikovali na celoslovenské finálové turnaje Pohára mládeže. Najmladšia kategória do 16 rokov dokonca turnaj vyhrala. Po úspešnom ťažení v letnej časti sezóny sme sa porozprávali s hlavným trénerom klubu Marekom Kseňákom.V tohtoročnom Pohári mládeže skončili družstvá VKM postupne na celkovom piatom, treťom a prvom mieste. Ako ste vnímali tieto úspechy?

- Hodnotíme ich kladne, počas troch finálových turnajov juniorov, kadetov a žiakov sme prehrali dokopy iba tri zápasy a až trinásť vyhrali. Trošku nás mrzí umiestnenie juniorov, na čo možno mala vplyv aj hromadná maródka pred turnajom, ale čo je dôležitejšie, že na každom turnaji naša výkonnosť mala každým zápasom stúpajúcu tendenciu. Potvrdilo sa, že chlapci absolvovali na tieto turnaje kvalitnú letnú prípravu spojenú s výborným sústredením vo Vyšných Ružbachoch. Treba ale zdôrazniť, že na prvých dvoch turnajoch sme neboli v kompletnom zložení, keďže Reľovský a Nemergut nastupovali za reprezentáciu U17, ktorá sa taktiež turnajov zúčastnila.
Ako zarezonovali úspechy VKM i ďalších východniarov zo Svidníka v odbornej volejbalovej verejnosti?

- Poháre mládeže chlapčenskej zložky mali len dvoch víťazov, dvakrát uspel Svidník a raz Stará Ľubovňa, čo potvrdzuje výbornú prácu s mládežou na východe Slovenska! Turnajov sa zúčastňovali aj osobnosti slovenského volejbalu, členovia správnej rady, nové vedenie federácie a takisto mládežnícky reprezentačný tréneri, ktorí nám dávali pozitívnu a spätnú väzbu. Poteší to, ale i zaväzuje. V klube sme už rozbehli aj dievčenskú zložku pod taktovkou trénerky Karašovej, kde začíname pomaly od najmladších kategórií, ktoré sú už aj prihlásené do oficiálnych súťaží. V chlapčenskej zložke máme už pár rokov nastavenú štruktúru a systém spolupráce trénerov od prípravky až po seniorov. Chcem hlavne spomenúť výbornú prácu pri prípravke a mladších žiakov trénera Jána Senka, kde sú vítaní všetci chlapci narodení v roku 2009 a mladší, ktorí sa chcú zabaviť a naučiť sa hrať volejbal.


Pohár mládeže vznikol minulý rok, aby aspoň sčasti nahradil zrušené súťaže pre covid-19. Ako ste letnú súťaž nádejí vnímali vo VKM?

- Bola to výborná myšlienka, v čase pandémie to bola jediná celoslovenská súťaž riadená Slovenskou volejbalovou federáciou, na ktorú sa bolo potrebné kvalifikovať cez krajské oblasti. Tieto turnaje sa pred dvadsiatimi rokmi konali pravidelne a mládeži to dávalo veľa. Neskôr sa na škodu veci vytratili, ale nové vedenie federácie ich má v pláne aj do budúcnosti realizovať.


Niektoré extraligové kluby nemali v pohári zastúpenie. Znamená to, že s mládežou nepracujú a do mužského volejbalu nakupujú iba hotových hráčov?

- Je to rôzne, niektorým extraligovým klubom sa na finálové turnaje nepodarilo kvalifikovať, niektorí s mládežou tak intenzívne nepracujú, ale sú aj kluby, ktoré začínajú s mládežou trénovať až v septembri. Náš klub je zaradený do systému ako Centrum talentovanej mládeže, čo znamená aj finančnú podporu. Okrem nás sú to ešte chlapci vo Svidníku a VKP Bratislava. Aj preto je u nás dôraz kladený na mládež, chlapcov tak priebežne zapájame do prvej ligy mužov, kde získavajú skúsenosti. Hlavnou úlohou projektu je zásobovať mládežnícke reprezentácie Slovenska, čo sa nám aj darí.


Z dnešných talentov VKM, ktorí dosiahli a iste ešte nejaké úspechy dosiahnu sa možno len zlomok rozhodne pokračovať vo vrcholovom volejbale aj medzi mužmi. Čo robiť, aby týchto chlapcov bolo čo najviac?

- Odpoveď je jednoduchá a to vrátiť sa do extraligy, čo je aj dlhodobý cieľ klubu. Aj keď v súčasnosti je prioritou mládež, stabilizácia podmienok a trénerskej zložky, tak neskrývame víziu, že sa časom do extraligy vrátime. Žiaľ, v našom meste je to veľmi zložité, keďže až 85 percent odchovancov odchádza na vysoké školy a dotácia z mesta nám len tak tak vystačí na nájom športovej haly.


Foto: archív VKM

Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 34 (16. september 2021)

Comments


bottom of page