top of page
Willa Poprad - Vaša vysnívaná svadba
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

Mladí sa pustili do zanedbaných náučných chodníkov

Updated: Jul 13, 2020


tabuľa NÁUČNÝ CHODNÍK 14

Prvý máj, sviatok práce, oslávili mladí nadšenci z Občianskeho združenia (OZ) Cyklovňa tak, ako sa patrí – prácou. Upravili náučný chodník k vzácnym vejmutovkám v Ľubovnianskych kúpeľoch. Zďaleka ale v prípade tohto občianskeho združenia nejde o ojedinelú aktivitu.


„V tento voľný deň sme síce zvolali brigádu veľmi narýchlo, tak sme tam boli len štyria, všetko aktívni cyklisti, ktorí sa radi a často zapájajú do našich aktivít. Teraz sme hlavne hrabali lístie, na niektorých úsekoch bolo nutné odstrániť hrubú vrstvu bio hmoty a motykou zarovnať terén,“ poznamenal k akcii Miloš Guzy, predseda OZ Cyklovňa a pripomenul, že toto miestne združenie už má za sebou pár aktivít práve v blízkych kúpeľoch. „Upravili sme časť cyklotrasy medzi Novou Ľubovňou a Ľubovnianskymi kúpeľmi a počas toho obdobia nám tieto kúpele jednoducho prirástli k srdcu a veľmi sa nám páči okolitá príroda a myslíme si, že majú potenciál prilákať viac turistov,“ dodal M. Guzy. Našťastie pre túto lokalitu, tak začali mladí nadšenci chodiť práve tam a ako poznamenal ich líder, v lese nad prameňom našli zarastený chodník. 

IMAG0457

„Zistil som, že tých chodníkov je tam viac, a tak som všetky, ktoré som našiel, zameral GPS prístrojom. Neskôr vysvitlo, že to sú chodníky niekdajšieho kúpeľného parku. Časť z nich sa nám podarilo vyčistiť v rámci projektu Náučný chodník k boroviciam vejmutovkám, ktorý sme realizovali s OOCR Severný Spiš – Pieniny a s pánom Strachanom, ktorý má v kúpeľoch penzión Dinda,“ vysvetlil predseda združenia. Ako nadšenému cyklistovi mu tiež nedalo, že tu neboli cesty pre cyklistov, ktorými by mohli prichádzať do kúpeľov zo Starej Ľubovne, hlavne cez Novú Ľubovňu.„A vtedy sa mi podarilo nájsť staré chodníčky kúpeľného parku. Momentálne sa bude po nich ľahšie prechádzať peším turistom, ale verím, že sa raz opravia do takej podoby, že aj cyklisti budú môcť po nich komfortne jazdiť,“ vyjadril presvedčenie M. Guzy.

Brigády mladých sú v tomto smere naozaj chvályhodné, keďže dlhé roky sa o náučné chodníky nik nestaral, aj mladí nadšenci vidia, že do úpravy treba vložiť oveľa viac práce a hlavne peňazí.„Sme smutní z toho, ako kúpeľom chýba ozajstný správca, ktorý by sa staral o ich rozvoj, zeleň, poriadok a dal kúpeľom aj kvalitnejšiu vizuálnu podobu. Majú čo ponúknuť turistom a hlavne rodinám s deťmi. Dá sa tam v pokoji poprechádzať a stráviť spoločný čas,“ dodal predseda OZ.

IMAG0463

Foto: OZ Cyklovňa


Článok bol uverejnený v ĽN č.18/2017 (10. máj 2017)


Comments


bottom of page