top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

Mesto nepredalo pozemok pod čiernu stavbu

Updated: Jul 15, 2020


podsadok-msz

Poslanci Starej Ľubovne rozhodli, že pozemok pod nelegálnou stavbou pri osade v Podsadku nepredajú. O speňažení toho istého pozemku už v minulosti rozhodovali. V roku 2011 ho odsúhlasili žiadateľom, tí ale zaňho nezaplatili, a tak kúpno-predajná zmluva padla. Nelegálnych stavieb je v Podsadku viac.


Takzvanou „čiernou stavbou“ je domček, ktorý jeho vlastníci postavili pred pár rokmi. Vybudovali ho na mestskom pozemku bez potrebných povolení. Plocha s rozlohou 170 metrov štvorcových, na ktorej domček stojí, vyčnieva z terajšej línie a opticky rozširuje osadu. „V predchádzajúcom volebnom období sa určila hranica zastavanosti, aby sa výstavba nepúšťala ďalej. Máme na to oddelenie výstavby alebo policajtov, aby to odsledovali,“ povedala Klaudia Satkeová na novembrovom rokovaní mestského zastupiteľstva. Odpredaj sporného pozemku ponúklo vedenie radnice už v roku 2011. Vtedy ho poslanci odsúhlasili tým istým žiadateľom, za meter štvorcový požadovali päť eur. Záujemcovia o pozemok ale nezaplatili, inak by už boli jeho vlastníkmi. „Zmluva síce bola uzavretá, pre nezaplatenie ale bola premlčaná, a tak nedošlo k jej plneniu,“ povedal primátor Ľuboš Tomko. Návrh na odpredaj pozemku opätovne predložilo poslancom aj súčasné vedenie radnice. Odporúčaná suma bola tentoraz desať eur za meter štvorcový. Na rozdiel od minulosti boli poslanci proti. „Ak ukážeme ľuďom, že si môžu hocikde stavať domčeky a následne žiadať o kúpu pozemku, potom vznikne chaos. Osobne nebudem hlasovať za predaj,“ povedal počas rokovania poslanec Michal Šipoš. Pri predaji spomenutého pozemku poslanci narazili aj na ďalší problém. Nelegálne postavený domček má podľa nich ohrozovať zosúvajúca sa pôda. „V roku 2010 pri povodniach sa zosunula aj k tomuto obydliu. Ak by sme tento pozemok povolili na stavbu, brali by sme na seba riziko ohrozenia života a zdravia občanov,“ poznamenala K. Satkeová. Poslanec Pavel Jeleň dodal, že si nevie predstaviť, aby dal statik povolenie na stavbu domu. 

podsadek-4

Na zastupiteľstve sa pripomenula aj situácia z roku 2010, kedy sa za domami v Podsadku zosunul svah, poškodil domy a Mesto ich muselo opravovať.


Vedenie mesta priznalo, že v Podsadku je viacero nelegálnych stavieb. „Existujú prístavby, ktoré čiastočne stoja na mestských pozemkoch a pri ktorých neprebehlo porealizačné zameranie a možno ich teda považovať za nelegálne. Všetko závisí od sily „stavebného zákona.“ Pri súčasnom nastavení je sankcionovanie skôr výsmechom ako reálnym nástrojom na pomoc pri ich odstránení,“ povedal prednosta mesta Aleš Solár.


Text (rn), foto (hm, MsÚ)


Comments


bottom of page