top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

Medzinárodný deň bez fajčenia: Moderné je skončiť s cigaretami

Odhaduje sa, že do roku 2025 sa vo svete bude rátať medzi fajčiarov až 1,6 miliardy ľudí. A hoci sa Slovensko nezaraďuje k európskym krajinám s najväčším počtom fajčiarov, podľa štatistík fajčí až takmer štvrtina Slovákov. Patríte medzi nich?


Nielen rastúce ceny cigariet, ale i celkové zvýšené náklady na život a osveta, ktorá upozorňuje na riziká spojené s fajčením, spôsobili, že podiel fajčiarov sa u nás postupne znižuje. Čo sa týka pohlaví, stále prevažujú muži pred ženami. Pozitívnou správou je, že od roku 2013 stúpa v Slovenskej republike podiel nefajčiarov. V roku 2013 to bolo okolo 66 % ľudí, no v roku 2019 je to až vyše 70 %.


Nefajčiarsky deň

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomrie ročne vo svete na ochorenia súvisiace s fajčením až 3,5 milióna osôb. A to zbytočne. To, že nikotín a ďalšie chemické látky obsiahnuté v cigaretách sú zdraviu škodlivé, je už dávno potvrdené mnohými štúdiami. Ide o závislosť, dokonca údajne silnejšiu ako závislosť od heroínu, kokaínu alebo alkoholu. Fajčenie sa podieľa na predčasnej smrti a je priamou alebo vedľajšou príčinou mnohých onkologických, srdcovo-cievnych, chorôb tráviaceho traktu, ústnej dutiny a ďalších.

Upozorňovať na tieto riziká má 20. november – Medzinárodný deň bez fajčenia, ktorý je podporovaný Medzinárodnou úniou boja proti rakovine (UICC) a je venovaný prevencii, zvýšeniu informovanosti o negatívnom vplyve cigariet atď.


Fajčenie nespôsobuje iba zdravotné problémy, ale aj ekonomické a sociálne. Je dokázané, že fajčiari spôsobujú dvakrát toľko nehôd ako nefajčiari, napríklad požiare. Známe fajčiarske prestávky počas pracovnej doby slúžia fajčiarom „na uvoľnenie a odbúranie stresu“, no podľa vedcov znižujú ich pracovnú produktivitu. Pre choroby súvisiace s fajčením chýbajú fajčiari častejšie v práci, ťažký zlozvyk v podobe niekoľko desiatok kusov vyfajčených cigariet denne spúšťa v ich tele chorobné procesy, čo prispieva k predčasnému starnutiu.


Pozor aj na pasívne fajčenie

Ešte ste o ňom nepočuli? Fajčiari neohrozujú iba seba. Pasívne fajčenie charakterizujeme ako vdychovanie tabakového dymu vo vnútornom a vonkajšom prostredí nefajčiarmi. Teda ak aj nefajčíte, ale pravidelne sa nachádzate v priestoroch, kde sa fajčí, tabakový dym sa dostáva do vašej pokožky, vlasov, oblečenia a negatívne vplýva na vaše zdravie. Obzvlášť nebezpečné je pasívne fajčenie pre deti, tehotné ženy a seniorov. Ako informuje Úrad verejného zdravotníctva SR, zatiaľ čo fajčiar vdychuje častice vznikajúce pri spaľovaní tabaku cez filter, pasívny fajčiar vdychuje vedľajší prúd dymu bez filtra. V tabakovom dyme sa pritom nachádza až okolo 4 000 chemických látok a 43 karcinogénov, pričom pasívny fajčiar bez filtra vdychuje asi 400 chemických látok.


E-cigarety

Modernejšou verziou klasických cigariet sú tzv. elektronické cigarety, ktoré sú považované za menej škodlivú, no nie úplne neškodnú formu fajčenia. Keďže ide o novinku, vo svete ešte chýbajú dôveryhodné štúdie, ktoré by dokázateľne potvrdili, že ide o dobrý krok. Objavili sa však už aj prípady, keď používanie e-cigariet viedlo k ťažkým zdravotným následkom až smrti.


Prestať je vždy dobrá voľba

Ak človek prestane fajčiť, už po 48 hodinách sa mu zlepšuje chuť a čuch. Po dvoch týždňoch sa zlepšuje jeho krvný obeh a funkcie pľúc sa zvýšia až o 30 %. Po 1 až 9 mesiacoch (v závislosti od toho, koľko a ako často fajčil, aké mal pridružené ochorenia ap.) ustúpi kašeľ, únava, dýchavičnosť, uvoľnia sa dutiny a pľúca sa vyčistia. Po 10 rokoch nefajčenia je riziko rakoviny u fajčiarov a nefajčiarov približne rovnaké.

Či už holdujete cigaretám pár mesiacov či rokov, rozhodnutie prestať je správne. Pomôžete tak svojmu zdraviu, predĺžite si život a ešte aj ušetríte. Veď rastúce ceny cigariet vedia urobiť v rodinnom rozpočte peknú položku.


Odborníci na odvykanie od závislostí, medzi ktoré fajčenie patrí, radia pri odvykaní viac tipov:

- Skúsiť to môžete pomocou žuvačiek, náplastí, tabliet či sprejov do úst s obsahom nikotínu – ide

však o pomerne nákladnú záležitosť a výsledok je neistý.

- Vyhoďte zo svojho okolia všetky cigarety, aby vás nelákali.

- Vytvorte si zoznam, prečo chcete prestať.

- Poproste rodinu a priateľov, aby vás vo vašom rozhodnutí podporili.

- Majte záľuby, športujte, choďte na prechádzky = zamestnajte sa, aby ste nemali nutkanie si zapáliť.

- Pozor na „náhradné závislosti“ – vymeniť cigaretu za sladkosti či alkohol nie je vždy dobré riešenie.

- Ak to nezvládate sami, nebojte sa vyhľadať pomoc odborníkov, napríklad aj v poradniach

na odvykanie od fajčenia. V každom kraji je ich niekoľko. Ich zoznam nájdete na www.uvzsr.sk.

Dagmar Baluchová, ilustračná foto: pixabay.com

Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 44 (23. november 2022)Comments


bottom of page