top of page
Willa Poprad - Vaša vysnívaná svadba
  • Writer's picturePhDr. Eva Halamová

Marika Smoroňová: „Asi zo mňa nikdy nebude sexbomba.“

Updated: Jul 22, 2020


Takto originálne nazvala svoj knižný debut Marika Smoroňová. Nemenej zaujímavým bolo aj jej uvedenie zbierky poézie do knižného sveta. Ale poďme pekne po poriadku.


Marika mala k poézii a próze blízko už od detstva. Na 2. stupni ZŠ na Levočskej ulici a neskôr v ZUŠ Jána Melkoviča začala jej talent rozvíjať Eva Kollárová. A tým to všetko začalo. „Marika patrila do silnej skupiny iniciatívnych a tvorivých dievčat, kde boli napríklad aj Marika Smreková, Janka Piknová či Nina Kollárová. Už ako dieťa mala nielen talent, ale aj na sebe pracovala, vymýšľala vždy niečo nové a dokázala to dať na papier. Dlhodobým úsilím a snahou sa jej všetko časom zúročilo,“ prezradila na Mariku jej vtedajšia učiteľka. Po „základke“ odišla rodáčka z Novej Ľubovne na Prvé literárne gymnázium do Revúcej, kde pokračovala a zdokonaľovala sa v písaní. A to napríklad aj na predmete literárna tvorba. Postupne sa k tomu pridal aj záujem o divadlo. Dnes je táto 26-ročná Novoľubovnianka študentkou učiteľstva výtvarnej výchovy na Prešovskej univerzite a za sebou má množstvo prvenstiev na literárnych súťažiach po celom Slovensku. Jej diela sa dajú nájsť v zborníkoch, časopisoch a zazneli aj v slovenských rádiách.


Inšpiruje ju život Už nejaký ten týždeň sa môže Marika pochváliť aj vlastnou knihou poézie s názvom Asi zo mňa nikdy nebude sexbomba. Má tri časti a je akousi paródiou na známe i neznáme príťažlivé ženy. „Krst“ chia semienkami a oficiálne uvedenie do knižného sveta prebehli poslednú júlovú sobotu. „Vôbec som nesnívala o tom, že vydám knihu, ale hučali do mňa z Literárneho klubu v Spišskej Novej Vsi, ktorého som súčasťou, aby som poslala svoju zbierku básní do celoslovenskej literárnej súťaže O cenu Jána Červeňa. Je určená básnikom a prozaikom do 35 rokov, ktorí prostredníctvom nej prezentujú svoju tvorbu čitateľskej verejnosti. O nejaký čas mi už len prišla príjemná správa z vydavateľstva Matice slovenskej v Martine, že som to vyhrala,“ opísala začiatky svojej knihy M. Smoroňová.

Zbierka poézie, ktorú symbolicky uviedli do života Marika Smoroňová (v strede), Eva Kollárová a básnik Pavol Garan, je v Starej Ľubovni úplnou novinkou.


O všetko tak bolo postarané a mladá autorka nemusela do vydania knihy investovať nič. Stačilo len vybrať básne a kresby, ktoré sú tiež jej. „Inšpiruje ma samotný život a situácie v ňom. Dá sa čerpať úplne z najjednoduchších banalít, ktoré nás každý deň stretávajú, ak ich vnímate ako zázračno. Z takýchto vecí potom môžu vznikať aj básničky,“ prezradila spisovateľka, ktorá by určite pri jednej knižke zostať nechcela. Teraz ju čaká však ďalšia životná výzva. V rámci bakalárskej práce sa chystá natočiť amatérsky film na tému samota.


Comments


bottom of page