top of page
  • Mário Veverka

Maratón v Pieninách, ktorý zvládne každý

Updated: Jul 10, 2020


DSC_0131

Ako „balzam na dušu“ či „jeden z najkrajších na Slovensku, charakterizujú Malý Pieninský maratón (MPM) jeho účastníci. A rastúcu popularitu podujatia potvrdzuje aj počet štartujúcich. Od r. 2008, kedy Bežecký klub Stará Ľubovňa (BK SL) obnovil jeho tradíciu, mali totiž, až na jednu výnimku, len stúpajúci trend.


„V rokoch 2012 a 2013 sa na štart postavilo približne 120 bežcov. Potom 145, 169 a vlani sme evidovali už 201 prihlásených,“ oprel tvrdenie o čísla predseda BK – SL Miroslav Dic. Ako podotkol, bežcov pritom do Červeného Kláštora láka kombinácia troch faktorov – rodinnej atmosféry, kvalitnej organizácie a, samozrejme, prírody. MPM totiž nevedie mestskými aglomeráciami ani otvorenými prázdnymi priestranstvami, ale úchvatnou scenériou Pieninského národného parku. „Štart je pri rekreačnom zariadení Dunajec Village. Po niekoľkých stovkách metrov sa bežci dostanú priamo do prielomu, ktorým budú pokračovať až k sútoku Lesnického potoka s Dunajcom… a potom späť,“ opísal 18 km dlhú, v drvivej väčšine prírodným povrchom vedúcu trať Ladislav Šimko. Keďže ide profilom o nenáročné preteky, aj napriek „maratónu“ v názve, by ten „malý pieninský“ mal zvládnuť každý. „Raz ho trebárs absolvovalo dievča, ktoré dovtedy vôbec netrénovalo. Nie je tu žiadna podmienka súvisle bežať. Ak nevládzete, jednoducho zastavíte a začnete chodiť. Takže netreba sa ho báť...,“ uviedol muž, ktorý stál za znovuzrodením MPM. Kto by však pred ním mal napriek tomu rešpekt, môže siahnuť po polovičnej trati. Od roku 2010 totiž pod Troma korunami pretekajú i dvojčlenné štafety.

DSC_0328

Pochopiteľne, týmto zmeny neskončili – o tri roky neskôr dostali preteky podnázov Memoriál Bohuša Ježíka a o ďalšie dva ich rozšíril krátky detský beh. A výnimočný bude aj XIX. ročník. Ako uviedol M. Dic, k doterajším trom kategóriám (muži, ženy, štafety) pribudla štvrtá – Nordic Walking.„Pár chodcov sa nám už prihlásilo, takže uvidíme, ako sa to ujme,“ uviedol k novinke predseda organizačného štábu, ktorý podotkol, že hoci sa MPM uskutoční 15. septembra, registráciu (výlučne cez online formulár na www.bksl.sk) chcú ukončiť mesiac predtým, resp. po naplnení kapacity (250). Takže pokiaľ si tento unikátny beh, filozofia ktorého sa nezakladá na komercii, nechcete nechať ujsť, netreba váhať. Podľa organizátorov sa totiž víťazom nestane len ten, kto prvý pretne cieľovú pásku, ale každý, kto si dokáže v dnešnom uponáhľanom svete dokáže nájsť čas, odvahu a silu popasovať sa prielomom Dunajca vinúcou sa traťou.

miro_dic

Do konania Malého pieninského maratónu (MPM) je síce ešte ďaleko, prípravy naň sú však v plnom prúde. Na čo všetko sa teda môžeme 15. septembra tešiť, už v rozhovore s predsedom BKSL Miroslavom Dicom (na fotografii vpredu).

MPM si už medzi bežeckou komunitou vybudoval dobré meno. Na štart týchto 18 km dlhých, profilovo ale veľmi ľahkých pretekov, by sa však mali postaviť nielen bežci.   


– Áno, keďže máme v klube vášnivého „chodcu“, vo vyššom počte očakávame tentoraz i „Nordic Walkerov“. Pripravené sú opäť aj detské preteky, tombola a čo sa týka odhadovanej účasti, tohto roku „250-tka“ určite padne. Tie čísla totiž rastú, akurát ma mrzí, že k nám chodí málo bežcov z okresu.


Dôvod?


– Neviem. Budem vychádzať zo skúseností môjho známeho, ktorého už dva roky na MPM lanárim. Jeho odpoveď: nejde, lebo nevie, či ho zvládne… napriek tomu, že dá denne 10 km. Takže, možno strach, pre niekoho azda poplatok za štart. Hoci nepatrí medzi vysoké. 


Potvrdením toho je aj zoznam zaregistrovaných, ktorý sa rýchlo plní. Medzi prihlásenými však zatiaľ nefiguruje žiaden Afričan ani mediálne známa tvár…


–  Nie. Z tohto pohľadu sme jednoducho „nudný“ beh. Raz mala prísť jedna herečka, ktorej plány skrížilo vystúpenie, slovenským olympionikom sa zase v deň štartu pokazilo auto. Takže celebrity nás obchádzajú a v podstate aj bulvár (úsmev). MPM sú totiž bezpečné preteky.


A vraj i bezlimitné?


– Presne. V podstate ich zvládne každý, nezáleží na veku či kondícii. Kým to zbalíme, každý stihne dobehnúť.


Prihlásiť sa teda môžu i bežci s tempom na úrovni 7 min/km?


– Áno, aj pomalší. A každý dostane medailu. Pretože cieľom MPM je víťazstvo nad samým sebou.   

Foto: archív ĽN


Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 28 (18. júl 2017)


Comments


bottom of page