top of page
  • Writer's pictureMgr. Helena Musalová

Mamičky môžu rodiť aj bez rúška


Pôrodnícke oddelenie patrí medzi tie, ktorých činnosť sa nedá nijako obmedziť ani zastaviť. Aj napriek súčasnej pandemickej situácii prichádzajú na svet deti, v tunajšej pôrodnici je to okolo 100 mesačne. Obmedzenia musia ale znieť rodičky, oželieť treba aj psychickú podporu blízkej osoby pri pôrode.


Prijaté opatrenia v nemocnici platia pre všetky oddelenia a ambulancie, pôrodnícke nevynímajúc.


Budúce mamičky, ktoré si plánovali otca dieťaťa alebo inú blízku osobu k pôrodu, sa musia zaobísť bez nich. „Momentálne stále platia obmedzenia pre pohyb osôb v rámci nemocnice, stále sme v situácii COVID pandémie, takže nateraz nemocnica tieto obmedzenia rušiť neplánuje,“ potvrdil primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Štefan Kožuškanič. Zákaz návštev tak platí rovnako pre mamičky, nateraz musia využiť na ukázanie svojho bábätka rodine len elektronické možnosti.

Mierny ústupok tu majú rodičky, len čo sa týka rúška na tvári. Predychávať kontrakcie cez túto bariéru nie je jednoduché. „Rúška pri pôrode aj pri sekcii odporúčame, samozrejme, ak pacientka rúško netoleruje, je možné rodiť aj bez neho,“ povedal primár oddelenia, ktoré ženám naďalej poskytuje všetky dostupné možnosti tlmenia bolestí, vrátane epidurálnej analgézie.


Pôrod COVID pozitívnej mamičky


Budúce mamičky boli zvyknuté aj na predpôrodnú prípravu. „Zatiaľ sme ju nepripravovali online aj vzhľadom k množstvu opatrení v rámci nemocnice, ktoré sme museli realizovať. Skôr sa budeme poberať cestou postupného spustenia psychoprofylaktickej prípravy, avšak až pri úplne bezpečnej epidemiologickej situácii. V súčasnosti máme za to, že materiálov dostupných online je dosť a v prípade akýchkoľvek nejasností rodičiek je, samozrejme, možná či už elektronická alebo osobná konzultácia cestou gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia,“ vysvetlil Š. Kožuškanič.

Navyše oddelenie musí rátať aj so situáciou, že rodiť môže prísť aj žena pozitívna na Covid-19. Nemocnica už pre takúto možnosť vyčlenila v rámci reprofilizácie polovičku chirurgického oddelenia, kde má samostatnú pôrodnú a operačnú sálu a lôžka na následnú popôrodnú hospitalizáciu, ktoré sú na samostatnom oddelení, teda izolované od zdravých rodičiek. „Nemocnicou pre riešenie pacientov s COVID ochorením je v rámci nášho kraja nateraz Prešov, teda ak bude pacientka s ochorením schopná prevozu, budeme ju smerovať tam. Ak prevoz možný nebude, napr. pre prebiehajúci pôrod, rodička bude umiestnená na tomto pripravenom trakte,“ dodal primár.


Fakty – Tehotné a Covid-19  - aj napriek obrovskému počtu nakazených celosvetovo, bolo popísaných len niekoľko desiatok tehotných s ochorením COVID – 19 - zatiaľ nebolo zaznamenané žiadne úmrtie matky, plodu , novorodenca v súvislosti s COVID – 19 – zdravé tehotné nie sú náchylnejšie na nákazu ako bežná populácia


Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 18 (12. máj 2020)

Comments


bottom of page