Trvácnejšie, viditeľnejšie, a tak i bezpečnejšie by mali byť tri najfrekventovanejšie zebry v Starej Ľubovni. Pracovníci Verejnoprospešných služieb (VPS) totiž biele pásy, na ktorých má chodec prednosť pred autom, naniesli úplne novou metódou
Dôvodom, že sa tak v júni stalo, sa podpísala hlavne neviditeľnosť viac namáhaných priechodov po zime. Samosprávy preto začínajú upúšťať od ich sezónneho značenia lacným syntetickým postrekom a prechádzajú na kvalitatívne lepšiu formu studeného plastu. Táto technológia je pritom rýchla a ako poznamenal Ľubomír Krett, aj veľmi jednoduchá. „Daná plocha sa vyčistí, vyfúka kompresorom, ohraničí lepiacou páskou a potom sa natiahne ako stierka. Doba schnutia je od 30-tich minút do 1 hodiny, v závislosti od počasia,“ opísal ju riaditeľ VPS, podľa slov ktorého je životnosť takýchto priechodov omnoho dlhšia. Kým klasicky striekané zebry vydržia maximálne rok, akrylové, podľa skúseností z iných miest, tri až päť (so 16-mesačnou zárukou). Proti je ale cena. „Meter štvorcový striekanej plochy stojí 6 € bez DPH, plast za studena 22,“ porovnal obe metódy Ľ Krett. Napriek vyššej vstupnej investícii sa však radnica rozhodla aplikovať štruktúrované značenie na troch priechodoch. „Ide o najkritickejšie a z hľadiska dopravy značne zaťažené miesta – pri starom cintoríne, Bielom dome a medzi Gurmenom a Duklou,“ konkretizoval ich primátor mesta Ľuboš Tomko, ktorý nevylúčil, že pokiaľ sa táto technológia osvedčí, pribudnúť k nim by mali ďalšie. „Samozrejme, keďže ide o finančne náročnú záležitosť, nie v celom meste, ale len na dopravne viac frekventovaných úsekoch.“
Jeden z troch priechodov nanesených novou metódou. Mimochodom, akrylové plasty striekané za studena zaujmú svojou vynikajúcou viditeľnosťou v noci, negatívom je vraj, za mokra, ich zvýšená klzkosť.
Článok bol publikovaný v ĽN č. 28 (16. júla 2018)
Comments