top of page
  • Anna Lazorčáková

Lyžiarske strediská sa pripravujú na tohtoročnú sezónu

Zima už pomaly klope na dvere a lyžiarske strediská stoja pred ďalšou sezónnou výzvou. Viaceré z nich sa nachádzajú aj v okrese Stará Ľubovňa. Tiež tu zasiahla do fungovania pandémia koronavírusu, a to ešte v prvej vlne koncom minulej zimy.V regióne, kde rozvoj turizmu podporuje Oblastná organizácia Cestovného ruchu (OOCR) Severný Spiš - Pieniny, tentoraz veria, že sezónu pre lyžiarov sa podarí úspešne naštartovať.


Lyžiarska sezóna zvyčajne začína v decembri a končí v priebehu marca. „V regióne severného Spiša a Pienin býva krásna a zasnežená zima. Výborné podmienky tu pravidelne nachádzajú lyžiari v strediskách v Litmanovej, Vyšných Ružbachoch, v Ľubovnianskych kúpeľoch či v X parku v Starej Ľubovni. Veríme, že sezónu postihne epidemiologická situácia čo najmenej,“ povedal Jakub Ondrej, výkonný riaditeľ OOCR Severný Spiš – Pieniny.


SKONČILI O DVA TÝŽDNE SKÔR

Spustenie prevádzok bude závisieť od snehových podmienok i epidemiologickej situácie. Otvoriť chcú pochopiteľne všetci.

„Chodia k nám domáci lyžiari, ale aj lyžiari z iných okresov. Po minulé roky navštevovali stredisko aj Poliaci, Česi, Maďari i Ukrajinci, ale teraz ich je o čosi menej. Pandémia nám prekazila lyžiarsku sezónu už v marci, museli sme skončiť o dva týždne skôr,“ uviedol Alexander Ružbašan, prevádzkovateľ lyžiarskeho strediska. Sezónu chce spustiť aj stredisko vo Vyšných Ružbachoch. Momentálne v ňom prebiehajú prípravy na tohtoročnú sezónu. Do strediska si chodí zalyžovať množstvo ľudí aj zo zahraničia. Školy sú zatvorené a lyžiarske kurzy pravdepodobne zrušené, Ľubovnianske kúpele nevedia či sezónu vôbec otvoria.

„Chodia aj domáci, chodia aj cudzí, ale lyžiarske zájazdy sú základ. Predsa, keď prišli dve, tri školy... Dnes čakať na zimnú sezónu alebo sneh je fakt len o čakaní. Snehové delá a čerpadlá spotrebujú toľko elektriny, že minimálny náklad je 7000 - 10 000 eur za jednu sezónu. A to je len elektrina, nehovorím o nafte do ratrakov, zamestnancoch či obsluhe. Po rozhovore s prevádzkovateľom blízkeho hotela ani oni sami nevedia, či budú alebo nebudú otvárať sezónu. Keď neotvoria oni, tak zbytočne budeme niečo riešiť,“ informoval nás o problémoch s otvorením vlastník lyžiarskeho strediska Jozef Dufala.


NAVRHUJÚ OPATRENIA

Majiteľom stredísk neostáva nič iné, len sa prispôsobiť platným nariadeniam. Ako hovoria, s tým by problém nemal byť. „Ľudia lyžujú vonku, na vlekoch dodržujú odstupy, ubytovanie v chatkách je 6-miestne a stravovanie je v bufete, ktorý má terasu,“ poukázal na možné opatrenia v stredisku A. Ružbašan.

Podľa vedúceho strediska vo Vyšných Ružbachoch sa ľudia vedia zodpovedne správať. „Lyžiari nosia kukly a rukavice, bufet by sa dal vyriešiť cez okienko, takže opatrenia by boli dodržané. Trochu by som upravil čakacie rady na vlek, aby ľudia nestáli vedľa seba,“ navrhol ďalšie opatrenia František Babiar.

Do úvahy prichádza aj možnosť pretestovanie návštevníkov. V prípade potreby pristúpi lyžiarske stredisko v Litmanovej aj k takému kroku. Avšak niektorí  testovanie neplánujú. „Sme malé stredisko, takéto niečo také je pre nás likvidačné,“ prezradil F. Babiar. Dúfajú, že tomu predídu a s lyžiarmi sa stretnú na svahu.

Majitelia stredísk zhodne želajú lyžiarom tuhú zimu, veľa snehu a hlavne, aby sme nad pandémiou, čím skôr zvíťazili.


Článok bol publikovaný v ľubovnianskych novinách č. 44 (24. november 2020)

al, rin, foto: archívbottom of page