top of page
  • roman4723

Líšky aj na sídliskách?

Updated: Jul 14, 2020


Pred pár dňami spôsobilo na sociálnej sieti veľkú diskusiu video s potulujúcou sa líškou medzi bytovkami na sídlisku. Obavy z besnoty však nie sú na mieste. Líšky sú v mestách, hlavne v zime, bežným javom.


Zima a sneh, ktorý znemožňuje nájsť potravu zvieratám v ich prirodzenom prostredí, je dôvodom k ich sťahovaniu. Prichádzajú tak bližšie k obydliam alebo na miesta, kde ich poľovníci prikrmujú. To platí nielen o srnkách a jeleňoch, ale aj o líškach. „Líška v minulosti chodila a bude aj naďalej chodiť do mesta. Je u nás už dlhé roky naučená prísť ku kontajnerom, kde nájde potravu. Nie je to nič nezvyčajné a pokiaľ budeme robiť poriadok a odpadky nebudú mimo kontajnerov, nepríde. To, že spomínaná líška došla k obývaným častiam neznamená, že je besná, iba hladná,“ vysvetlil riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Starej Ľubovni Július Runčák. Ako dodal, besnoty sa obávať nemusíme. „Momentálne sú líšky po orálnej vakcinácii, ktorá sa na Slovensku realizuje od roku 1994 a monitorujú sa. Od začiatku roka k nám doniesli poľovníci na vyšetrenie 39 líšok. Žiadna besnota ani iné ochorenia u nich zistené neboli. Ďalšia vakcinácia bude v máji alebo v júni,“ doplnil J. Runčák.

líška

Ľudia zvyknú volať ohľadom potulných líšok aj poľovníkom. Tí ich ale v meste zastreliť nemôžu. Zasiahnuť by mohla aj mestská polícia, je tu však problém. „Odchytávame len zatúlaných psov, na odchyt líšok nemáme ani kompetencie a v podstate ich ani nedokážeme chytiť. Ak nám ľudia zavolajú alebo informujú nás, poučíme ich, že v našom meste nie je besnota a nemajú sa čoho obávať. Sú plaché a od človeka utekajú,“ ozrejmil náčelník mestskej polície Oskár Ščigulinský.

images

Mimochodom, vlani veterinári nezaznamenali u nás žiadnu líšku so zmeneným správaním a hlavným príznakom besnoty – zvýšeným slintaním. V roku 2013 bolo na Slovensku po 6-tich rokoch bez výskytu besnoty v blízkosti hraníc s Poľskom potvrdených sedem prípadov ochorenia. A v januári 2015 bol v SR potvrdený ďalší prípad besnoty u uhynutej líšky. Tri ohniská boli v spomínanom roku zaznamenané aj v našom okrese, a to v Plavči, Veľkom Lipníku a v Haligovciach.                                

Foto: internet


Commenti


bottom of page