top of page
  • Writer's pictureMgr. Helena Musalová

Kto chce byť primátorom?

Updated: Jul 6, 2020


volby 2

V sobotu 10. novembra budeme opäť rozhodovať o tom, komu zveríme do rúk riadenie mesta na najbližšie štyri roky. V týchto týždňoch kandidáti intenzívne zvažujú svoje definitívne rozhodnutia, sú pred registráciou kandidátskych listín, čas majú do polnoci 11. septembra. Pochopiteľne, najviac záujmu verejnosti sa sústreďuje okolo kandidátov na primátora. Zisťovali sme, kto chce byť primátorom Starej Ľubovne v rokoch 2019 – 2022.


Jasné je už to, že o post hlavy mestskej samosprávy sa bude uchádzať súčasný primátor Ľuboš Tomko. Hlasy voličov bude hľadať pod nálepkou nezávislý kandidát. Tak ako tomu bolo v roku 2014, kedy mu ale verejnú podporu vyjadrovala široká koalícia KDH, SDKÚ-DS, OĽaNO a NOVA. „Som presvedčený, že naše mesto je mesto s obrovským potenciálom a o jeho rozvoji mám jasnú víziu, ktorú chcem realizovať v prospech jeho obyvateľov,“ povedal k pohnútkam, ktoré ho viedli k opätovnému sa uchádzaniu o dôveru voličov Ľ. Tomko, ktorý ako nezávislý kandidát teraz potrebuje vyzbierať minimálne 200 podpisov. Ako sme zistili, v súboji o primátorskú stoličku sa zrejme opäť stretne so svojím najväčším rivalom z roku 2014. Michal Biganič (primátorom bol v rokoch 2011 – 2014) intenzívne zvažuje svoju kandidatúru. „Zatiaľ som na 95 percent rozhodnutý, že do volieb pôjdem, a to ako nezávislý kandidát na primátora,“ povedal nám M. Biganič. Ako dodal, chce využiť svoje dlhoročné skúsenosti z práce v štátnej správe, štyri roky v samospráve aj v súkromnom podnikaní a s týmito činnosťami spojené aj osobné kontakty na ministerstvách, orgánoch štátnej správy a v súkromnom sektore. „To vytvára dobré predpoklady pre efektívne riadenie mesta a podporu pri získavaní mimorozpočtových zdrojov pre jeho rozvoj. A najbližšie volebné obdobie bude poslednou šancou využiť zdroje z európskych fondov i ďalších grantových schém v prospech mesta. Žiaľ, počas terajšieho volebného obdobia sa možnosti získavania fondových zdrojov využili v minimálnej miere, keďže väčšina investičných akcií v meste bola financovaná len z vlastných prostriedkov mesta. Taktiež jedným z faktorov, ktoré ma nabádajú k opätovnej kandidatúre, je motivácia zmeniť spôsoby riadenia mestského úradu, zlepšiť v ňom pracovné podmienky a celkovú atmosféru – prinavrátiť mu ľudskú tvár dovnútra i navonok, k všeobecnej spokojnosti občanov mesta,“ vysvetlil svoje pohnútky M. Biganič.


Ešte zvažujú Oslovili sme aj relevantné politické strany u nás. SMER-SD slovami jej okresného lídra Petra Sokola si dáva na rozhodnutie čas. „Nechcem ešte konkretizovať, zvažujeme, máme ešte dva a pol týždňa. Uvidíme.“ Ako sa ale predseda strany vyjadril, 3 – 4 silní kandidáti, ktorých v klube zvažovali, do tohto boja určite nezasiahnu. „Sú to zväčša riaditelia dôležitých inštitúcií v meste, majú rozpracovanú robotu. Majú svoje poslanie.“ Je teda možné, že strana svojho kandidáta aj nepostaví. „Prácu súčasného primátora si vážime,“ poznamenal P. Sokol a dodal, „určite ale sú ešte rezervy, chýbajú nám priemyselné parky, treba zefektívniť chod úradu,… ale to je výzva na ďalšie roky. Práca primátora je na 24 hodín” Jasno v tom, že svojho kandidáta určite nepostaví, má Kresťansko-demokratické hnutie (KDH). Ako sa vyjadril pre naše noviny jeho predseda František Orlovský: „KDH podporí súčasného primátora Ľuboša Tomka. Počas celého volebného obdobia tu bola veľmi dobrá spolupráca aj s aktivitami Prešovského samosprávneho kraja, najdôležitejšou je obchvat mesta.“ Samostatne do komunálnych volieb pôjde aj SNS, jej podpredseda Peter Duranka nám potvrdil, že kandidáta na primátora ešte zvažujú. A podobne reagovali aj ďalší nami oslovení potenciálni kandidáti, resp. zástupcovia politických strán.

ROZHODNÚ VOLIČI

volby

Kto teda zasiahne do bojov o primátorskú stoličku, zďaleka nie je jasné. Môžu sa objaviť aj prekvapenia v podobe menej známych mien kandidátov. Rozhodnú, ako vždy, voliči. Zaváži isto aj cielená kampaň jednotlivcov alebo politických strán. Iba pripomenieme, že v ostatných voľbách sme si mohli vyberať z troch mien kandidátov – Michal Biganič, Vladimír Polakevič a Ľuboš Tomko, ktorý vtedy dostal výraznú podporu od 3869 voličov. Štvrtý, Valent Jaržembovský, svoju kandidatúru krátko pred voľbami stiahol. A pripomenieme ešte komunálne voľby 2010, vtedy bolo kandidátov na primátora päť (M. Biganič, P. Burian, V. Jaržembovský, P. Sokol a M. Šipoš), víťazom sa stal Michal Biganič (získal podporu 1870 voličov) a vystriedal vo vedení mesta dlhoročného primátora Valenta Jaržembovského.


Foto: Mário Veverka


Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 31 (28. august 2018)

Comentarios


bottom of page