top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

VIDEO Koniec nočného života v meste? Rozhodnutie bolo na poslancoch

Obytné domy v Starej Ľubovni pribúdajú aj v lokalitách, ktoré doteraz neboli obývané. Príkladom je aj budova bývalého Pienstavu na Levočskej ulici, ktorá sa rozsiahlou rekonštrukciou premenila na bytový dom. Problém nastal, keď nočný diskotékový život v tejto lokalite začal jej obyvateľom prekážať.


Niektoré podniky v meste by sa mohli po polnoci stíšiť. O ktoré z nich pôjde, rozhodne lokalita. Kým doteraz sa delili na tie v centrálnej zóne a mimo nej, teraz bude rozhodovať, či sú v zastavanej a obývanej lokalite alebo skôr v centre mesta, kde sú prevádzky a budovy slúžiace na podnikanie a polyfunkčné účely. O novinke sa bude rokovať už tento štvrtok na mestskom zastupiteľstve.


PETÍCIA A PROTISTRANY

O tom, ako dlho a ktoré podniky budú do kedy otvorené, rozhodnú poslanci na zastupiteľstve v rámci záväzného nariadenia. Ide o mestskú normu, ktorá si žiadala právny rámec, keďže niektoré súvisiace nariadenia pred časom napadol prokurátor.

Avizované zmeny v návrhoch sa niektorým podnikateľom nepozdávajú, dokonca sa v celej veci rozbehla petícia. „Treba riešiť podniky, ktoré robia hluk po 22. hodine a treba riešiť ľudí, ktorí následne robia hluk na ulici. Nemali by sa riešiť podniky, ktoré dodržiavajú poriadok, ale nemôžu za niektorých jedincov,“ uviedol zástanca jednej zo skupín. „Otváracie hodiny sa nedodržiavajú ani teraz, veď počas víkendu majú otvorené aj do rána. Potom sú tu bitky, na tých miestach nachádzate zvratky, krv a neporiadok,“ oponuje zástanca protistrany.


ŽIADNE JEDNORAZOVÉ AKCIE

Doteraz platilo, že podnikatelia si mohli jednorazovo predĺžiť otváracie hodiny v prípade plánovanej akcie. Podľa návrhu VZN by ale nastali viaceré zmeny. Napríklad v obytných lokalitách by mohli mať počas víkendov otvorené iba do polnoci. Na príklade uvedieme Kolkáreň, ktorá je v centre mesta - tá by mohla byť otvorená v piatky, soboty a štátne sviatky do druhej rána, neďaleké Bururu už len do polnoci. „Treba nájsť preto kompromis, aby to bolo aj podnikateľsky spravodlivé,“ uviedol prednosta mestského úradu Aleš Solár.

Dotknuté nariadenie pred časom napadol prokurátor, radnica ho aj preto chcela pripraviť nanovo. V pripomienke, okrem iného, vytkol napríklad predlžovanie doby otvorenia prevádzok, z čoho vyplýva aj 25 správnych konaní. Podľa prokurátora musí byť v nariadení presne určená prevádzková doba a časy otváracích hodín.


OBYVATEĽOM PREKÁŽA HLUČNÝ BAR

Prokurátor riešil otváracie hodiny prevádzok aj na základe podnetu obyvateľov bytového domu prestavaného z Pienstavu. Predmetom sváru bol diskotékový bar Belvic v jeho blízkosti. Ten skontrolovala aj hygiena. „Riešila hlučnosť a skutočne sa potvrdilo, že normy boli vyššie. Táto diskotéka nie je vhodná v tejto lokalite, kde bývajú ľudia,“ podotkol Aleš Solár. Ako dodal, malo by dôjsť k riešeniu s konkrétnym návrhom. Samospráva očakáva teda aj návrhy poslancov, zámerom radnice je nájsť kompromis a nerušiť prevádzky i nočný život v meste, no zároveň zamedziť tomu, aby obyvateľom neznepríjemňovali život.

Ako celá záležitosť dopadne, bude jasnejšie po najbližšom zasadnutí mestských poslancov 22. februára.

Alena Dudláková, rin, foto: ĽMS

(Pozn.: Materiál bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 7, 22. februára 2024)

Kommentare


bottom of page