top of page
  • Mário Veverka

Koniec kolíziám pred ZŠ na Komenského ul. Dočasný!

Updated: Jul 3, 2020

Zápcham a dopravným kolíziám pred Lentilkou je nateraz koniec. Môže za to dopravná značka, ktorá, dočasne, zakázala vjazd automobilov na hlavne ráno frekventovanú cestu do školy na Komenského ulici.


„Je to dočasné riešenie, pokiaľ bude väčšie množstvo snehu. Keďže popri plote materskej školy je šikmé státie, často na nej vznikali situácie, kedy sa autá s nižším podvozkom zabárali  do snehu, nemohli sa odtiaľ dostať a ľudia boli nervózni,“ vysvetlil dôvod inštalácie zákazovej značky prednosta MsÚ Aleš Solár. Tento krok privítala aj riaditeľka ZŠ na Komenského ul. Alžbeta Chamillová. Ako doslovne  uviedla, „mimoriadna situácia si vyžiadala mimoriadne opatrenie. Rodičia naň reagujú 50:50, no ak zvážime bezpečnosť, tak sme minimálne dosiahli to, že je tu bezpečnejšie než predtým. Napriek tomuto faktu ale pár rodičov prijalo novinku odmietavo. A prvé dni sa s dopravu regulujúcimi mestskými policajti púšťali i do diskusií. „Niektorí to zobrali pozitívne, iní negatívne. Mali  by si však uvedomiť, že všetko sa robí pre bezpečnosť detí,“ podotkol ich náčelník Oskár Ščigulinský. Hoci je pravdou, že v pár prípadoch, u imobilných žiakov alebo cezpoľných, je príchod áut pred školu nevyhnutný, často, podľa A. Chamillovej, ide len o komfort rodičov. „Navyše, všetci vedia, aká nebezpečná situácia tu už dlhšie obdobie je. Práve o to viac chcú vedieť, že deti prekročili brány školy a asi aj preto ich vozili takmer až pred dvere.“


DSC_0098

Zákaz vjazdu priniesol so sebou nielen vyššiu bezpečnosť žiakov, ale tiež dovtedy málo vídané situácie. Ako totiž podotkla A. Chamillová, „sama som bola svedkom, že rodičia priviedli deti za ruku, popriali im pekný deň, dali pusu. Presne tak si predstavujem, že má žiak odísť každé ráno do školy A nie v strese a dopravnej zápche…“


ŠTYRI MOŽNOSTI Čo sa ale o pár mesiacov môže zmeniť. Situáciou, ktorá sa v ranných hodinách dá pokojne nazvať kritickou, sa totiž vážne zaoberá radnica. Tá pritom pracuje s viacerými alternatívami. „Prvým riešením, ktoré navrhovali i poslanci, je prepojiť Letnú ul., zéešku a Tatranskú ulicu chodníkom, pričom premávka by sa zmenila na jednosmernú. To znamená, že rodičia by deti zaviezli až k škole, vysadili ich a ďalej by pokračovali smerom na Tatranskú. Ďalším je vytvorenie odstavného pásu pre 3 – 4 autá nad telocvičňou ZŠ, odkiaľ by potom prišli až ku hlavnému chodu,“ konkretizoval prvé dve prednosta MsÚ. Treťou možnosťou, ako dodal, je pustiť žiakov po chodníku od potravín Fresh, ktorý ich, bez toho, aby preťali cestu, privedie až pred školu. Do úvahy však prichádza i rozšírenie zhruba 100-metrového úseku medzi Lentilkou a škôlkou z jedného na dva jazdné pruhy. A to zmenou zo šikmého státia na pozdĺžne. „So zriaďovateľom sme o niektorých z nich hovorili a spoločne zvažovali, čo by bolo dobré. Obávam sa, že s tým budú spojené finančné náklady, ale myslím si, že si to deti zaslúžia,“ uviedla už Alžbeta Chamillová, podľa ktorej je vyriešenie bradatého problému viac než nutné, a to čo najskôr. Aj vzhľadom k tomu, aby sa nikomu nič nestalo. „V tejto škole, okrem toho, že má takmer 600 žiakov, pracuje tiež viac ako 70 zamestnancov. A zhruba jedna tretina používa motorové vozidlá, aby sa dopravili do práce. Keďže parkovisko je projektované na maximálne 20 áut, aj z toho vidieť, že tu jednoducho nie je kde stáť.“ Na ktorú zo štyroch eventualít padne napokon výber, sa ešte definitívne nevie. Každá jedna však bude určite lepšia než doterajší stav.

DSC_0088

Dočasné riešenie, ktoré pred ZŠ Komenského platí od 17. januára. Mimochodom, podľa komentárov na sociálnych sieťach sa väčšina rodičov prikláňa k alternatíve č. 1 – jednosmerke.


ANKETA: Čo hovoríte na aktuálny zákaz vjazdu vozidiel k škole?

01 vlcsnap-2019-01-25-12h48m13s781

01:- Podľa môjho názoru by to takto malo byť celý rok. Alebo cestu zjednosmerniť, lebo tu je stále zmätok, nielen počas snehu.

02 vlcsnap-2019-01-28-08h13m43s750

03 vlcsnap-2019-01-25-12h49m58s062

02:- Pre plynulosť premávky i bezpečnosť detí je to určite lepšie. Za takéto riešenie som bol stále. Autá by mali končiť pri Družbe.


03:- Áno, z hľadiska bezpečnosti je to lepšie. No pre tých, ktorí majú menšie deti a musia ich vodiť do školy alebo škôlky, je zlá situácia parkovania aj okolo bytoviek. Ráno tu krúžim, aby som niekde zaparkovala. potom sa ponáhľame, aby som stihla do práce. Takže podľa mňa nie, nie je to rozumné.Článok bol publikovaný v ĽN č. 4 (29/01/2019)


bottom of page