top of page
Willa Poprad - Vaša vysnívaná svadba
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

KEDYSI A DNES: Pozrite si školu a okolie v blízkej dedine

Dnes nahliadneme do intravilánu obce Kolačkov (v minulosti tiež napr. Calacz, Kalach, Klotsch, Kolácskó, Kalács) v severnej časti Levočských vrchov, situovanej na juhozápade nášho okresu, resp. do  obce s priemernou nadmorskou výškou 758 m.n.m.


Táto rázovitá dedinka vznikla už koncom 13. storočia na území, ktoré odovzdal v roku 1293 Ondrej III. Spišskému prepošstvu. Kolačkov pôvodne patril pod Spišskú župu, v rokoch 1923 - 1928 pod Podtatranskú župu a v období 1940 - 1945 pod Tatranskú župu. V rokoch 1945 - 1960 bol začlenený do okresu Stará Ľubovňa, neskôr do okresu Poprad (1960 - 1968). Od 1968 patrí opäť pod okres Stará Ľubovňa.

Z dostupných zdrojov ešte uvádzam, že v roku 1828 tu bolo evidovaných približne 127 domov. Počas SNP pôsobili v tomto chotári viaceré partizánske skupiny. 


Pôvodný záber zachytáva snímka z knihy Okres Stará Ľubovňa vydanej Východoslovenským vydavateľstvom, n.p. Košice pre Okresný národný výbor v Starej Ľubovni v  roku 1987. Autor záberu z roku 1985 je fotograf Alexander Jiroušek, ktorý zachytil pohľad na Základnú školu s Materskou školou Kolačkov. Riaditeľkou tunajšej ZŠ s MŠ je Gabriela Vilčeková. Pohľad na dnešný objekt nášho záujmu som si bol na jar 2024 zvečniť aj panoramatickým záberom z tunajšej kalvárie. Na zábere (hore) som vyznačil aj miesto sídla ZŠ s MŠ. 

Kalvária je vybavená tiež kaplnkou, pódiom, miestom pre zbor a hľadiskom pre veriacich. 

Pre tých, ktorí ešte nemali tú česť navštíviť vizuálne aj duchovne honosnú kalváriu, vrele odporúčam na plánovanie výletu s rodinkou. Výstup je síce strmý, ale odmenou po túre so 14-mi zastaveniami bude pohľad na malebnú dedinku s poľnohospodárskou, pastierskou a drevorubačskou históriou, tiež výrobou súkna a dreveného náradia. Jozef Majerniček, foto: autor, z knihy Okres Stará Ľubovňa

(Pozn.: Materiál bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 23, 12. jún 2024)


Comments


bottom of page