top of page
  • Writer's pictureMgr. Helena Musalová

KAPITÁLNY ÚLOVOK: Vyše metrovú šťuku ulovil na tenký silon na tretí pokus

Updated: Jan 31, 2022

Aj keď rieka Poprad nie je vyložene rajom pre šťuky, ktoré obľubujú skôr hlboké a pokojné vody, ako sú napríklad vodné nádrže Domaša či Mara, predsa sa tu dajú uloviť doslova kapitálne úlovky. Tak, ako sa na sklonku uplynulého roka podarilo miestnemu rybárovi Jozefovi Čandovi. Dravá ryba ho ale trochu potrápila, kým skončila na brehu, obliehal náš najväčší vodný tok, trikrát.„Vedel som, že je tam, pri love ostriežov mi odtrhla návnadu,“ priblížil, ako zacítil dobrý úlovok v tichom mieste pod tunajšou priehradou, J. Čanda. Druhýkrát sa teda na vodného dravca lepšie pripravil, vzal si hrubší silon. „Chytila sa, držal som ju takých 15 minút, ale napokon sa z háčika uvoľnila,“ priblížil skúsený rybár, ktorý už vedel, že ide o kapitálnu šťuku. Tá ale isto netušila, že má do činenia s majstrom rybárom, niekoľkonásobným (11-krát nominácia a 9-krát účasť na MS) reprezentantom ČSSR, ČSFR, SR a držiteľom titulu majstra Slovenska, striebornej medaily z majstrovstiev Európy a zlatej medaily z Majstrovstiev sveta.Pár šťúk pustil do vody

Jozef Čanda sa tak úlovku nechcel vzdať, už predtým pár šťúk vrátil späť do vody. „Mali už lovnú veľkosť, ale pustil som ich. Túto som ale nechal trochu oddýchnuť a o niekoľko týždňov som sa vybral k Popradu. Bolo okolo 15. hodiny, bol krásny slnečný deň, ľudia sa prechádzali po blízkom cyklochodníku a vtedy zabrala. Bojovali sme takých 25 minút,“ povedal Jozef Čanda a vysvetlil aj, že chytiť dravú rybu takýmto spôsobom nie je jednoduché. Trofej je totiž o to cennejšia, že bola ulovená na umelú muchu s koncovým silonom iba 0,26 milimetrov.

„Najjemnejšie náčinie, aké v rybárstve existuje, je pri muškárení. Ale je to najušľachtilejší šport zo všetkých rybárskych disciplín, a týmto spôsobom sa dá prakticky uloviť každá ryba. Potrebuje to ale cit, treba vedieť čítať vodu a niekedy sa doslova prevteliť do ryby. Ale, samozrejme, mať aj prax i potrebné vedomosti,“ prízvukuje nadšenec rybárčenia, ktorý sa, takpovediac, narodil s udicou v ruke a na rieke Poprad pozná každý kameň.

Chystá sa na lov do Mongolska

Šťuka napokon skončila na brehu a jej hmotnosť 9,30 kg a dĺžka 103 cm iba potvrdili, že ide o kapitálny úlovok. A keďže bolo krátko pred Vianocami, skončila na sviatočnom stole, a to nielen v rodine Čandovcov. „Podelil som sa so susedmi a kamarátmi,“ dodal zároveň aj gurmán, ktorý okrem lovu vie ryby aj chutne pripraviť. „Šťuka má výborné biele mäsko, až také priesvitné ako zubáč. Aj keď má viac kostí, takzvaných ypsiloniek, je to vynikajúca pochúťka,“ dodal zároveň nadšený športovec a dobrodruh, ktorý sa najnovšie chystá na vyvrcholenie svojej rybárskej kariéry do Mongolska. Okrem poznania čistej prírody, priam divočiny, plánuje v lete aj lov tajmena, hlavátky sibírskej, najväčšej lososovitej ryby na svete, ktorá dosahuje až dva metre a 80 kg. Iba dodáme, že jeho zatiaľ najväčší úlovok príbuzného druha tajmena, hlavátky poddunajskej, ulovenej na rieke Poprad, mal hmotnosť 18,50 kg a dĺžku 121 cm. Z vody ju vytiahol tiež na umelú mušku.


foto: Michal Petrilák

Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 3 (26. január 2022)


Comments


bottom of page