top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

Je tu sezóna kliešťov! Čo netreba podceňovať?

Teplo, teplo, horúco... S príchodom dlho očakávaných dní leta je tu aj obdobie kliešťov. Ak radi vyrážate do prírody, pracujete v záhrade či sa vaše ťa práve chystá na výlet, nezabudnite na to, že domov si môže priniesť aj tohto parazita. A to aj opakovane.Už dávno neplatí, že kliešte sú len v severnejších oblastiach Slovenska, alebo sú len na lúkach. Vďaka stále teplejším zimám počet kliešťov rastie aj v centrách miest, v parkoch, na detských ihriskách. Ich typickým miestom výskytu sú najmä trávy a tie sú dnes takmer všade.


Ochorenia

Tento parazit prenáša viaceré nebezpečné ochorenia, medzi najznámejšie patria lymská borelióza či kliešťová encefalitída, proti ktorej existuje aj očkovanie. Ohrozenie človeka kliešťovou encefalitídou nemusí nastať iba priamo od napadnutia kliešťom, ale aj od infikovaných zvierat (kravy, ovce, kozy...) kliešťami, keď od nich konzumujeme infikované mlieko a mliečne produkty. Pozor preto na čerstvo nadojené mlieko, treba ho prevariť.

Lymská borelióza je jedno z najčastejších ochorení prenášaných kliešťami. Existuje dokonca viac ako 20 druhov borélií. Medzi typické prejavy boreliózy patrí malátnosť, bolesti a zápaly kĺbov, v ťažkých prípadoch sa objavujú až neurologické poruchy či srdcové ochorenia. Aj preto je dôležité, ak si nie ste istí správnym vybratím kliešťa, navštíviť radšej lekára či pohotovosť.


Aj domáci miláčikovia

Po návrate z prírody nezabudnite vždy skontrolovať aj svojho psíka či mačku. U zvierat sa proti kliešťom používajú antiparazitárne obojky, kvapky, oleje, tabletky, spreje či repelenty. O ich užívaní sa poraďte s veterinárom. Rovnako tak urobte, ak je zviera po návrate z prírody apatické, má sfarbený moč a podobne. Aj toto sú jedny z prejavov kliešťovej nákazy u štvornohých miláčikov.


Ako s ním von?

Kedysi sa tradovalo, že kliešťa vyberiete tak, že ho potriete masťou alebo olejom. Dnes je tento názor už prekonaný. Riziko infekcie sa tak môže ešte zhoršiť. Tiež ho nevytrhávajte holými rukami, pretože ho môžete rozpučiť alebo vybrať iba jeho časť, pričom zvyšok ostane v rane. V lekárni dostanete kúpiť špeciálnu pinzetu na kliešte, ale pokojne postačí aj tá, ktorú máte doma. Nezabudnite po vybratí skontrolovať, či sa vám podarilo vybrať kliešťa celého a následne ranu dezinfikujte. Ani fľak, ktorý po vybratí kliešťa na pokožke ostáva, by nemal uniknúť vašej pozornosti. Kontrolujte ho niekoľko dní, a platí to obzvlášť u malých detí a seniorov. Mal by byť červený a do pár dní zmiznúť. Ak sa tak nedeje, mení farbu a zväčšuje sa, určite vyhľadajte lekára.

POZOR! Nevyťahujte kliešťa z pokožky točením, pretože by ste mohli vybrať iba jeho časť. Najskôr miesto dezinfikujte a potom kliešťa mykaním zo strany na stranu vytiahnite. Ranu opäť dezinfikujte.Režimové opatrenia

Nedovoľte deťom hrať sa vo vysokej tráve.

Do prírody noste dlhé nohavice, ideálne svetlej farby, pretože na nej kliešte lepšie vidno.

Používajte repelenty, buď syntetické alebo si vyrobte doma prírodný. 
Proti kliešťom sú účinné bylinky ako rozmarín, levanduľa alebo klinčeky. 

Domáci repelent si pripravíte tak, ak do 100 ml alpy pridáte 15 klinčekov a nechajte ich lúhovať minimálne 2 dni.

Zvýšte príjem vitamínov skupiny B – špecifický zápach vitamínu B, ktorý prestupuje cez póry pokožky, je pre kliešte i ďalší hmyz nepríjemný. 

Po návrate z prírody si skontrolujte celé telo, najmä však nohy.


foto: ilustračné, www.dobrarada.sk

Dagmar Baluchová

Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č 21 (1. jún 2022)

Commentaires


bottom of page