Plaváreň v Starej Ľubovni, ktorá prešla veľkou rekonštrukciou za 4,2 mil. €, si vyslúžila od Zuzany Čaputovej Zelenú prezidentskú pečať. Význam tohto ocenenia podčiarkuje fakt, že počas 5-ročného úradovania udelila prezidentka túto pečať iba druhýkrát.
Okrem plavárne v Starej Ľubovni vlastní pečať iba Stredná priemyselná škola Emila Belluša v Trenčíne. Udeleniu prestížneho ocenenia predchádzalo množstvo administratívnych úkonov i dokladovanie materiálov, ktoré potvrdili splnenie prísnych kritérií.
OCENENIE NEPRIŠLO LEN TAK
„Prezidentka Slovenskej republiky oceňuje zelenou pečaťou úsilie tých investorov, ktorí pripravia nadštandardné projekty obnovy verejných budov z hľadiska technických, estetických, ale aj prevádzkových a sociálnych kritérií. Každá stavba musí spĺňať určité kritériá, ktoré boli hodnotené odborníkmi na udržateľnosť a uhlíkovú neutralitu. Celkovo to predstavovalo 94 kritérií rozdelených do 10-tich kategórií, každé kritérium bolo hodnotené určitým počtom bodov a stavba musela získať potrebné bodové ohodnotenie, aby splnila podmienky pre získanie uvedeného ocenenia,“ zhrnul za správcu plavárne, mestskú firmu Slobyterm riaditeľ Milan Malast.
Na príprave a sumarizácii podkladov a dokumentov pracovali hlavne zamestnanci Mesta Stará Ľubovňa pod lídrovaním primátora Ľuboša Tomka a vedúcej oddelenia výstavby Anny Hrebíkovej. Na zložitom procese sa podieľali tiež zamestnanci Slobytermu, plavárne, projektant, zhotoviteľ a stavebný dozor.
Ako podotkla Zuzana Čaputová po obhliadke plavárne, „je nielen architektonicky, krásne a funkčne, ale aj veľmi múdrym spôsobom plaváreň zrekonštruovaná, pretože, okrem iného, využíva vo veľkej miere aj obnoviteľné zdroje energie. Aj z tohto dôvodu, keďže ide o tento spôsob obnovy verejnej budovy, som sa rozhodla udeliť tomuto verejnému priestoru Prezidentskú zelenú pečať.
ÚSPORA PLAVÁRNE DOSIAHLA 56 %
Veľkým bonusom vynovenej plavárne je teda využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Vykurovanie plavárne a plaveckého bazénu je zabezpečené prostredníctvom tepelných čerpadiel využívajúcich teplo z desiatich vrtov s hĺbkou 110 metrov. Na streche sú inštalované solárne aj fotovoltické panely, ktoré sú využívané na získavanie elektriny jednak pre samotné tepelné čerpadlo, ale aj ohrev vody v sprche či bežné využitie. „Využitie obnoviteľnej energie slnka a zeme nám prinieslo 56-percentnú úsporu,“ povedal správca plavárne, kde by ešte chceli s rozšírením fotovoltaiky pokračovať až na celú strechu. Už teraz sa však ukazuje, že výsledkom obnovy plavárne je energetická trieda A0 so spotrebou menej ako 46 kWh/m2.
BONUSY PREZIDENTSKÉHO OCENENIA
Prezidentská zelená pečať tak zaradila tunajšiu plaváreň medzi výnimočné obnovy a prinesie jej aj benefity. „Samotná návšteva pani prezidentky Slovenskej republiky bola pre nás nezabudnuteľnou a historickou chvíľou. Toto ocenenie je veľmi významné, prestížne a tešíme sa z neho. Bude umiestnené na čestnom mieste v plavárni a určite priláka ešte väčšie množstvo návštevníkov plavárne,“ pripomenul, čo prinieslo toto ocenenie mestu, Milan Malast. Ako doplnila prezidentka počas návštevy, aj udelením tejto ceny sa prezidentská kancelária snažila upozorniť na výnimočné počiny obnov verejných budov, hodné nasledovania.
Tým najhlavnejším benefitom pre mesto je okrem úspory spokojnosť návštevníkov, po roku od jej spustenia do prevádzky sa ukazuje, že ju navštevuje 2,5-krát viac návštevníkov.
Míľniky plavárne v Starej Ľubovni
+ 1988 - daná do prevádzky ako školské telovýchovné zariadenie
+ 2000 - rekonštrukcia plavárne
+ 2021 - rekonštrukcia plavárne za 4,2 mil. €
+ 2023 - sprístupnenie obnovenej plavárne
+ 2024 - udelenie Prezidentskej zelenej pečate
Rekonštrukcia, ktorou si plaváreň vyslúžila Prezidentskú zelenú pečať
Odovzdanie a prevzatie staveniska: 29. septembra 2021
Zmluvne dohodnutá doba rekonštrukcie: 18 mesiacov
Ukončenie rekonštrukcie: 14. marca 2023
Investor: Mesto Stará Ľubovňa
Objednávateľ: SLOBYTERM spol. s r.o. Stará Ľubovňa
Projektant a autorský dozor: Architekti on:off Poprad - Spišská Sobota, Ján Kovalčík
Zhotoviteľ: DAG Slovakia a.s., Prešov
Stavebný dozor: Jozef Arendáč, Jaroslav Kolodzej
Mestská plaváreň bola pred veľkou obnovou už v havarijnom stave. Zrekonštruovali sa tak obvodové plášte, úplne vymenili technológie, prestavali časti suterénu na welness, obnovili bazénové telesá, ktoré majú nerezové výplne a vybudovalo sa detské exteriérové brodisko.
Foto: Milan Malast, archív ĽMS
(Pozn. Materiál bol uverejnený Ľubovnianskych novinách č. 18, 9. máj 2024)
Comments